Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao: Dobrze poradziliśmy sobie z kryzysem
- Możemy dzisiaj śmiało powiedzieć, że spora część banków odbudowała swoją pozycję do stanu sprzed Covid-19, do stanu z 2019 r. Dotyczy to też banku Pekao. Możemy powiedzieć, że nieźle zdaliśmy tę lekcję i dobrze sobie poradziliśmy z kryzysem gospodarczym - powiedział Interii Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.
Rozmówca Interii wskazał, że banki w Polsce wciąż muszą jednak umacniać swoją pozycję, zwiększając aktywa, tworzyć coraz lepszy portfel i podnosić rentowności, które w zeszłym roku silnie ucierpiały.
- Kryzys bardzo dotknął sektor bankowy. Znacząco spadła rentowność, spadły zyski banków, ale patrzymy dosyć optymistycznie w tej chwili na przyszłość. Widzimy, że Polska bardzo sprawnie poradziła sobie z kryzysem i w tej chwili sprawnie odzyskuje siły. Widzimy to w tym, że różne instytucje, nie tylko krajowe, ale międzynarodowe, weryfikują prognozy wzrostu dla polskiej gospodarki, podwyższając je. I to zarówno na ten rok, jak i przyszły. To jest dla banków dobra informacja - ocenił Kwieciński.
Problemem dla banków była obniżka stóp proc. przez Radę Polityki Pieniężnej - w odpowiedzi na gospodarcze skutki pandemii - praktycznie do zera.
- Nie ma co ukrywać. Był to czynnik, który wpłynął na wyniki finansowe banków. Sporą część dochodów stanowiły tzw. dochody odsetkowe, zarówno od pasywów jak i od aktywów, tj. od depozytów, które są lokowane w bankach, jak i od kredytów, udzielanych przez banki. Dochodowość w bankach musiała być kompensowana innymi instrumentami finansowymi, innymi działaniami. U nas w banku nam się to udało. Myślę że nasze wyniki finansowe na koniec tego roku będą naprawdę dobre - powiedział wiceprezes Pekao.
Kwieciński zauważył również, że sektor bankowy dzisiaj jest bardzo płynny. Pytany z kolei o jakość portfela kredytowego po pandemii, wiceprezes Pekao zauważył, że w zeszłym roku banki musiały stworzyć pokaźne rezerwy: nie tylko w branżach zagrożonych, które najbardziej ucierpiały (turystyczna, gastronomiczna, eventowa, handel) w wyniku pandemii.
- Ta sytuacja w tym roku znacząco się polepszyła. Te odpisy w bankach są znacząco mniejsze - wyjaśnił.
Bank Pekao - dodał - w tej chwili prowadzi pilotaż jakby w praktyce zadziałał mechanizm ugód z frankowiczami, chociaż, przypomniał też, że dla Pekao problem kredytów frankowych nie stanowi znaczącego zagrożenia. - Mamy stosunkowo nieduży portfel kredytów frankowych - zauważył.
Kwieciński odniósł się także do ostatniej decyzji Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która miała rozstrzygać w sprawie kredytów frankowych. Zamiast jednak wydać orzeczenie SN zdecydował się wysłać pytania prejudycjalne do TSUE. - To była trochę dziwna sytuacja. Wydaje mi się, że tego typu sprawy powinny być rozstrzygane u nas w Polsce. To nie jest według mnie sytuacja, kiedy trzeba sięgać po rozstrzygnięcie na poziomie europejskim. Nie ma co ukrywać, że banki też czekały na to rozstrzygniecie. Ale wciąż go nie ma - powiedział Kwieciński.
Banki są też gotowe, by włączyć się w "zielony ład". Przypomnijmy: Unia Europejska założyła, że w 2050 r. osiągnie neutralność klimatyczną. Nowy kierunkowskaz ma nie tylko reperkusje społeczne i polityczne, ale przede wszystkim gospodarcze. By ten cel osiągnąć, potężne pieniądze z UE będą przeznaczone m.in. na walkę ze zmianami klimatycznymi i transformację energetyczną. Wiceprezes Pekao podkreślił, że również instytucje finansowe muszą się do tego wyzwania przygotować. - Pekao przygotował nową strategię na lata 2021-2024, w której uwzględniliśmy te nowe elementy, ale również przygotowaliśmy specjalną strategię ESG. Finansowanie "zielone" staje się w tej chwili bardzo popularne. Rynek czeka na ten typ finasowania. Pekao, nie ma co ukrywać, jest absolutnym liderem, wyemitował najwięcej "zielonych" obligacji. W strategii ESG postawiliśmy sobie cel, by co najmniej 30 mld zmobilizować takiego finansowania w najbliższych czterech latach, z czego 22 mld w postaci właśnie "zielonych" obligacji, a 8 mld w postaci bezpośredniego finansowania dla różnych przedsięwzięć - przypomniał Kwieciński. Jak dodał, w zeszłym roku Bank Pekao zmobilizował około 8 mld "zielonego" finansowania.
Rozmawiał Bartosz Bednarz