Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych

Styczeń upłynął pod znakiem dużej zmienności na globalnych rynkach, co odczuła również warszawska giełda. Wszystkie fundusze emerytalne poniosły straty Konflikt na linii Iran-USA, a później rozprzestrzeniający się koronawirus z Wuhan sprawiły, że większość giełd, w tym polska, zamknęły się na minusie. W związku z tym ujemne stopy zwrotu odnotowały również Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Indeks szerokiego rynku WIG spadł w styczniu o -2,0%, przy czym największe spółki z indeksu WIG20 odnotowały spadek rzędu -3,9%. W takich warunkach wszystkie OFE, których portfele w ok. trzech czwartych składają się z polskich akcji, odnotowały ujemne stopy zwrotu.


 

Szacujemy, że OFE kupiły w styczniu polskie akcje za 264 mln PLN i korygując o transakcje ECM (wezwania, ABB, IPO) jest to czwarty miesiąc popytu ze strony funduszy emerytalnych. Po miesięcznej przerwie fundusze powróciły do sprzedaży akcji zagranicznych i w styczniu podaż wyniosła 55 mln PLN.

- Nastawienie do polskich akcji było wśród OFE podzielone, ale popyt dwóch dużych funduszy (Avivy i PZU) przewyższył podaż pozostałych, głównie NN OFE (-148 mln PLN). - Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła o 0,1 pp m/m do 75,7% i jest powyżej progu 75% obowiązującego według nowej reformy na dzień 27 listopada 2020. Niemniej jednak, dwa fundusze nadal są poniżej tego progu i do jego osiągnięcia brakuje im 430mln PLN.

Reklama

- Średnia alokacja w polskie akcje pro-forma po przekazaniu 15% opłaty przekształceniowej wynosiłaby 89,0%. Sześć funduszy byłoby poniżej progu 90% (obowiązującego na koniec 2021) i do jego osiągnięcia brakowałoby im 1,7 mld PLN (nie uwzględniając przepływów pieniężnych w tym czasie).

- Napływy z ZUS wyniosły w styczniu 253 mln PLN, natomiast styczniowe transfery z tytułu suwaka wyniosły 553 mln PLN. - Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych spadła w styczniu o 1,9%. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Pocztylion OFE (-1,4%), a najgorszy PZU OFE (-2,9%).

Maciej Marcinowski DM TRIGON

Wyniki funduszy emerytalnych

- Krótkoterminowe wyniki OFE, podobnie jak szerokiego indeksu WIG, są ujemne zarówno w horyzoncie 12-mies. jak i 24 mies. Lepiej wygląda to w przypadku długoterminowych stóp zwrotu - za 10 ostatnich lat średni wynik OFE wynosi 46%, co daje prawie 4% średniorocznego zysku.  Najlepszy stosunek zysku do ryzyka cechuje się obecnie Aviva OFE. Zarówno w 12-mies. jak i 36-mies. horyzoncie uzyskał najwyższą ocenę 5a w Rankingu Analiz Online (tworzonym na podstawie wskaźnika information ratio). W styczniu wyraźnie spadła krótkoterminowa ocena OFE PZU "Złota Jesień" (z 5a do 1a). 


Aktywa funduszy emerytalnych

- W styczniu OFE przelały z tytułu "suwaka" na konta ZUS 553 mln zł, otrzymując z tytułu składek jedynie 253 mln zł. Do tego spadki na giełdach wpłynęły na spadek wartości jednostek OFE. W związku z tym aktywa netto spadły na przestrzeni miesiąca o -2,2% do 151,5 mld zł.

Procedowany projekt ustawy dot. przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne zakłada, że ok. 151 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą one podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach.

Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatem. Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »