Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

System OFE należy wygaszać - Bratkowski, RPP

- Należy zmierzać to tego, aby system OFE wygaszać - uważa Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej.

- Generalnie rzecz biorąc uważam, że OFE było błędem. Nie twierdzę, że ktoś to zrobił celowo, żeby komuś napędzić pieniądze, ale żeśmy coś założyli, co się okazało błędem - powiedział w czwartek Bratkowski podczas debaty na komisji finansów publicznych.

- Uważam, że generalnie trzeba zmierzać to tego, żeby ten system wygaszać. Moim zdaniem wystarczy wprowadzić dobrowolność w wyborze OFE. Uważam, że dobrowolność jest bardzo ważna, bo jest bardzo ważne, żeby obywatele uważali, że nie są manipulowani, jeśli chodzi o system emerytalny, który im się daje. I jeżeli można coś zrobić, to należy to zrobić przez dobrowolność, a nie przez narzucanie jakichkolwiek zmian. Uważam, że sama dobrowolność wystarczy, żeby większość kosztów fiskalnych zniknęła dzięki temu, a z czasem system będzie wygasał - dodał.

Reklama

- Jeżeli osoba chce przejść do ZUS z OFE, to ZUS powinien przejmować całe aktywa - nie widzę tutaj tragedii. W przypadku obligacji to można po prostu umorzyć i nic się nie dzieje. Jeżeli chodzi o akcje, rzeczywiście jest tu pewien kłopot. Ale przecież ZUS może te akcje powierzyć w zarządzanie prywatnym firmom zarządzającym. Dokładnie tak samo, jak to jest teraz. Mogą być to nawet PTE, dlaczego nie? Tylko uważam, że powinno to być zrobione z takim celem, że sprzedajemy te akcje. Tylko nie sprzedajemy ich dzisiaj. Można zaproponować takie rozwiązanie, jeśli chodzi o finansowanie tych funduszy zarządzających, że dajemy im jakąś zupełnie symboliczną opłatę za bieżące zajmowanie tym i mówimy im, że dostaniecie premię, jak sprzedacie te aktywa. Ale musicie je sprzedać drożej niż je od nas dostaliście. Od tego, co zrealizujecie, od tego macie premię. To zapobiegnie sytuacji, w której będzie jakakolwiek wyprzedaż aktywów na rynku, która by zdestabilizowała giełdę. To by trwało kilkanaście lat, ale bieżące koszty finansowe bardzo szybko by spadły - ocenia Bratkowski.

Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »