Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

TK: Rozprawa ws. OFE pod koniec lipca - Rzepliński

Rozprawa Trybunału Konstytucyjnego ws. wniosku prezydenta o zbadanie konstytucyjności części wprowadzonych zmian w OFE prawdopodobnie odbędzie się pod koniec lipca - poinformował w rozmowie z PAP prezes TK Andrzej Rzepliński.

Racjonalnym terminem, kiedy prawdopodobnie odbędzie się rozprawa Trybunału ws. ustawy o OFE jest koniec lipca. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli spojrzymy na to, na jakim stadium przygotowywania jest obecnie ta sprawa - powiedział PAP Rzepliński.

Dodał, że sędziowie TK zapoznali się z informacjami i stanowiskami rządu i Sejmu dotyczącymi m.in. kosztów ewentualnego stwierdzenia niekonstytucyjności zmian wprowadzonych w ustawie o OFE.

Opinię dla TK ws. rządowej reformy przygotowała również Prokuratura Generalna, która uznała, że co do zasady zmiany są zgodne z konstytucją, ale niezgodny z nią był zakaz reklamy OFE w okresie przejściowym.

Reklama

Prezydent Bronisław Komorowski ustawę o zmianach w OFE podpisał 27 grudnia 2013 r., ale skierował do Trybunału wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Prezydent zakwestionował m.in. zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Znowelizowana ustawa dała przyszłym emerytom prawo do decydowania, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Na decyzje był czas do 31 lipca 2014r. Ponowne "okienko transferowe", kiedy będzie można zmienić zdanie, co do przyszłości składek, otworzy się w 2016 roku, a potem będzie otwierane co cztery lata.

Zgodnie z zapisami ustawy na początku lutego 2014 roku z OFE do ZUS przeniesiono obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie mogą już inwestować.

Ustawa przesądziła też, że wypłatą emerytur, także w części pochodzących z OFE ma zajmować się ZUS. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Wprowadzony został również minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Wynosił on 75 proc. do końca 2014 r., do końca 2015 roku wynosi 55 proc., do końca 2016 roku 35 proc. i 15 proc. do końca 2017 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »