Reklama

Pracownicze Plany Kapitałowe zastąpią OFE?

UKNF: Liczba uczestników PPK rośnie

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego udostępnił dane z II kwartału br., dotyczące między innymi partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Z raportu wynika, że systematycznie rośnie liczba uczestników programu. Znacząco zwiększyła się również wartość aktywów funduszy zdefiniowanej daty. Zwroty, czyli wypłaty z PPK w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia bez podawania przyczyny, przyniosły w sumie 28 090 operacji.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Polacy powoli przekonują się do oszczędzania wspólnie z pracodawcą i państwem. Do Pracowniczych Planów Kapitałowych dołączają wciąż nowe osoby, również te, które wcześniej złożyły rezygnację z udziału w programie.


Liczba uczestników PPK

Na koniec II kwartału 2021 r. liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych wynosiła już 2 310 028 osób i była o prawie 530 tysięcy wyższa, niż w kwartale wcześniejszym. Z pewnością duży wpływ miała na to czwarta, ostatnia fala wdrożenia programu. Ponad 19 tysięcy pracowników skorzystało z możliwości wpłaty dodatkowej, a dwa razy tyle otrzymało większą niż podstawowa wpłatę pracodawcy. Prognozy, dotyczące dostrzeżenia PPK jako atrakcyjnego benefitu pracowniczego, są optymistyczne.

Reklama

Po pandemii, która przeorganizowała rynek świadczeń pozapłacowych, coraz częściej mówi się o zapotrzebowaniu na produkty, dające pracownikom tzw. financial well-being, czyli osiągnięcie stanu bezpieczeństwa finansowego. Pracownicze Plany Kapitałowe wpisują się w trend budowania przez pracownika poduszki finansowej, zarówno na przyszłość, jak i na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

 

Zwiększa się wartość aktywów funduszy zdefiniowanej daty

Jak wynika z raportu KNF, wciąż zwiększa się wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty. Pod koniec II kwartału 2021 wyniosły one 5,3 mld złotych. 56 proc. wpłat to środki finansowane przez uczestników PPK, 42 proc. − wpłaty podstawowe finansowane przez podmiot zatrudniający, a 2 proc. to wpłaty dodatkowe finansowane przez uczestników PPK oraz pracodawców. Porównując z I kwartałem br. wartość aktywów wzrosła o prawie 35 proc..

Liczba operacji związanych z PPK

Jak pokazują dane z zestawienia udostępnionego przez KNF, w drugim kwartale bieżącego roku 553 uczestników skorzystało z oszczędności w PPK po 60. roku życia, dokonało wypłaty z racji poważnego zachorowania lub potrzeby sfinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Kolejne 1482 operacje to wypłaty transferowe, związane ze zmianą pracy, natomiast konwersje i zamiany, dotyczące przenoszenia środków między funduszami inwestycyjnymi, wygenerowały 2027 operacji.  Zwroty, czyli wypłaty z PPK w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia bez podawania przyczyny, przyniosły w sumie 28 090 operacji. Jak widać, osoby oszczędzające w PPK przede wszystkim myślą o oszczędzaniu długoterminowym i zabezpieczeniu dodatkowych funduszy na czas po zakończeniu aktywności zawodowej.

Wyniki funduszy zdefiniowanej daty

Raport UKNF zawiera także roczne stopy zwrotu funduszy zdefiniowanej daty, w których są inwestowane oszczędności. Wszystkie fundusze osiągnęły dodatkowe zyski dla uczestników PPK. Im dalsza perspektywa osiągnięcia 60. roku życia, a co za tym idzie, bardziej agresywne inwestowanie środków, tym wyższe stopy zwrotu. Najwyższa stopa zwrotu w okresie 12-miesięcznym wyniosła ponad 46% dla FZD 2060. Co ważne, PPK to nie tylko opłacalny, ale także najtańszy instrument rynkowy, pozwalający na długoterminowe oszczędzanie.

Jak wynika z opublikowanego 15 października na stronie mojeppk.pl XXIV zestawienia średnich opłat za zarządzanie PPK, koszt obsługi programu to dla uczestnika średnio 0,35% rocznie, a więc zdecydowanie poniżej dopuszczalnej wartości, zapisanej w ustawie.

OPINIA: Analityków Analizy.pl

Według danych PFR w PPK oszczędza ponad 2,4 mln osób (o 100 tys. więcej niż w maju). W październiku partycypacja (liczona według metodologii PFR) przekroczyła granicę 30 proc.

Od końca 2019 roku, czyli w 21 miesięcy fundusze PPK zarobiły średnio od 11,1 proc (fundusze z datą w 2025 roku) do 30,5 proc.(fundusze z datą w 2060 roku). Wyniki funduszy PPK możemy analizować też nieco inaczej, biorąc pod uwagę faktyczny zysk inwestora, który wynika nie tylko z pracy zarządzających, ale także wpłat od pracodawcy i z Funduszu Pracy. Z naszych wyliczeń wynika, że przeciętny uczestnik PPK w te 21 miesięcy zarobił ok. 102 proc.

Szacujemy, że ujemne wyniki z zarządzania z września uszczupliły aktywa zarządzane przez instytucje o ok. 80 mln zł. Jednocześnie wpłaty pracowników i pracodawców zasiliły je nieco ponad 350 mln zł. W efekcie wartość aktywów wzrosła o ponad 270 mln zł do 6,58 mld zł na koniec września.  Z danych PFR wynika, że w połowie października miały przekroczyć 7 mld zł, z których 6,2 mld zł stanowiły wpłaty pracowników, pracodawców i dopłaty z Funduszu Pracy, a pozostałe blisko 0,8 mld zł z pracy zarządzających.

Analizy.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »