Ceny aronii niższe niż 30 lat temu. Sezon ruszył wcześniej, chętnych nie ma

Wyjątkowo wcześnie w tym roku ruszył sezon na aronie. I choć konsumenci coraz częściej zdają sobie sprawę z niezwykłych właściwości leczniczych tego owocu, to sytuacja polskich plantatorów nie zapowiada się optymistycznie. Ceny w skupach są niższe niż w latach 90. XX wieku, a od tego czasu koszty produkcji wzrosły. Skąd taka niska stawka? Brakuje chętnych na zakup owoców aronii.

Właśnie rozpoczęły się tegoroczne zbiory aronii. Pierwsza połowa sierpnia, to wyjątkowo wcześnie jak na te owoce - wszystko z powodu nadejścia wczesnej wiosny, która przyspieszyła okres wegetacji. Pogoda jednak również dała się we znaki plantatorom. W maju przymrozki zniszczyły wiele upraw aronii. 

Ruszył sezon na aronie. Ceny jeszcze nigdy nie były tak niskie

Tegoroczny sezon na aronię dla plantatorów nie zapowiada się zbyt dobrze. Jeden z sadowników z Ostrowa Północnego w województwie podlaskim opowiedział TVP Białystok, że tegoroczne zbiory będą mniejsze niż zwykle.

Reklama

Główną przyczyną są przymrozki w nocy z 12 na 13 maja, które nawiedziły tereny plantacji. Aronia rośnie tam na 180 hektarach, jednak w tym roku zbiory będą prowadzone tylko na połowie tej powierzchni. 

Dodatkowym problemem, który nie poprawia i tak już trudnej sytuacji rolników, są niskie ceny w skupach. Jak podał portal kobietawsadzie.pl, pierwsze tegoroczne stawki kształtują się na poziomie 1 zł za kilogram - takie ceny budzą ogromne zaniepokojenie wśród producentów. 

Obecny poziom cen nie pokrywa nawet w połowie kosztów produkcji aronii, a te z roku na rok rosną. Jak przypomniał białostocki oddział publicznego nadawcy, dla porównania, w latach 90. XX wieku cena za kilogram aronii przekraczała 3 złote.

Plantatorzy aronii stanęli przed trudną decyzją

Wielu plantatorów aronii w tym roku stanęło przed trudną decyzją, czy z powodu zbiorów nie dających nadziei na poprawę sytuacji oraz w przypadku utrzymania się tak niskich stawek nie porzucić upraw i nie zostawić tegorocznych owoców na krzakach.  

Już w zeszłym roku sytuacja wydawała się być kryzysowa, ale wielu producentów zdecydowało się ratować biznesy, często prowadzone od dziesiątków lat. Jak alarmuje serwis kobietawsadzie.pl, jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, możemy spodziewać się znacznego spadku produkcji aronii w Polsce.

Aronia ma wiele właściwości. Trudno o zdrowszy owoc

Nie wszyscy jednak wiedzą, że aronia jest owocem o ogromnych wartościach zdrowotnych. Dzięki bogactwu witaminy C jest ona szczególnie ceniona za swoje właściwości wspomagające serce, układ krążenia oraz regulację poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi

Aronia ma także pozytywny wpływ na zdrowie dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, co pomaga w ochronie komórek przed stresem i wspiera układ odpornościowy

Mimo swojego cierpkiego smaku regularne spożywanie aronii może również wspomagać kontrolę poziomu cukru we krwi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aronia | plantatorzy | zbiory owoców | ceny owoców | ceny skupu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »