Ceny papryki wymknęły się spod kontroli. "Turbulencje nie są chwilowe"
Sytuacja na rynku papryki wymknęła się zupełnie spod kontroli - zaalarmowało Zrzeszenie Producentów Papryki RP. Cena warzyw w ciągu kilku dni spadła o 50 proc. Producenci pytają, dlaczego ceny zawsze są wysokie do momentu, w którym na rynku zaczyna się pojawiać papryka z Polski. Rolnicy wzywają do wysyłania listów do premiera oraz ministra rolnictwa i przedstawiają konkretne postulaty.
Nagłe załamanie cen papryki zaniepokoiło rolników. - Turbulencje cenowe nie są raczej chwilowe. Musimy zatem podjąć działania mające na celu obronę produkcji papryki w Polsce - poinformowało Zrzeszenie Producentów Papryki RP.
Cena papryki w ciągu ostatnich kilku dni spadła o 50 proc. Jak ostrzega ZPP RP, "dla wielu producentów może to oznaczać nie tylko koniec przygody związanej z uprawą papryki, ale także koniec gospodarstwa".
Rolnicy zwracają uwagę na ceny papryki importowanej z Holandii. Wielu z nich zastanawia się, dlaczego ceny zawsze są wysokie do momentu, w którym na rynku zaczyna się pojawiać papryka z Polski. "Nagle wtedy okazuje się, że Holendrzy też potrafią tanio produkować. Dlaczego zatem nie robią tego przez cały rok?" - zastanawiają się we wpisie opublikowanym na Facebooku.
Ile trzeba zapłacić za paprykę? Na początku sierpnia cena warzywa na warszawskim rynku hurtowym Bronisze wyniosłą 6,50 zł za kilogram.
Polscy producenci papryki w obliczu cen papryki importowanej z Holandii czują się bezradni. Według nich "sytuacja na rynku papryki wymknęła się zupełnie spod kontroli".
Dlatego apelują o informowanie o problemie i wysyłanie listów do premiera Donalda Tuska, ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, a także do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na oficjalnej stronie internetowej Producentów Papryki RP można znaleźć gotowy wzór do pobrania.
- Mamy szansę systemowego zabezpieczenia naszego rynku przed manipulacjami, również przed naciskami i presją zmuszające dystrybutorów do obniżania cen skupu poniżej kosztów wyprodukowania - poinformowało zrzeszenie producentów papryki.
Producenci papryki mają konkretne postulaty. Wśród nich są m.in.:
- określenie ceny zakupu papryki, która pokrywa koszty produkcji i zapewnia jej opłacalność;
- wprowadzenie zakazu sprzedawania produktów rolnych poniżej kosztów ich wytworzenia;
- ustanowienia rozwiązań, które uzależniają promocje od zgody rolników.
Dodatkowo rolnicy podkreślają, że "promocje i ceny promocyjne muszą uwzględniać ceny wytworzenia".