Protest rolników zawieszony. Minister ujawnił szczegóły rozmów w Medyce
Protest rolników na przejściu granicznym w Medyce został zawieszony. O decyzji poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W niedzielę (24.11) Czesław Siekierski, szef resortu, spotkał się z rolnikami przebywającymi na granicy z Ukrainą. Lista postulatów jest jasna, niemniej obie strony chcą skupić się na dialogu i możliwości wypracowania porozumienia. "To były rozmowy prowadzone z troską o rolnictwo i o bezpieczeństwo żywnościowe" - powiedział po zakończonych rozmowach minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Rolnicy protestujący na przejściu granicznym w Medyce na granicy polsko-ukraińskiej zgodzili się zawiesić trwający protest. W niedzielę (24.11) na miejscu pojawił się Czesław Siekierski, szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Znamy szczegóły rozmów, jakie odbyły się między przedstawicielem rządu a rolnikami.
Czesław Siekierski w niedzielę 24 listopada pojawił się na przejściu granicznym w Medyce. Minister rolnictwa udał się tam, aby porozmawiać z protestującymi rolnikami, a jego wysiłek przyniósł efekty. Rolnicy zgodzili się bowiem zawiesić protest do 10 grudnia.
"Przyjmujemy argumentację pana ministra" - powiedział Roman Kondrów z "Oszukanej Wsi", który przewodzi protestowi. Resort rolnictwa wydał po spotkaniu z rolnikami specjalny komunikat podsumowujący rozmowy. Wszystko wskazuje na to, że polityk zdołał przekonać do swoich racji protestujących w Medyce.
Czesław Siekierski podkreślił, że problemy należy rozwiązywać na drodze dialogu i to było głównym powodem przyjazdu na przejście graniczne z Ukrainą. Minister poznał postulaty rolników.
Już podczas rozmów w Medyce minister rolnictwa usłyszał od rolników, że domagają się oni zdecydowanej reakcji zarówno Sejmu, jak i rządu, w sprawie umowy Unii Europejskiej z Mercosurem. Rolnicy otwarcie sprzeciwiają się jej przyjęciu i oczekują, iż takie same uchwały podejmą politycy.
Czesław Siekierski ujawnił również, iż od protestujących rolników usłyszał, że chcą znać dalsze plany związane z ograniczeniem handlu z Ukrainą. Rolnicy nie wiedzą bowiem, jak wyglądać będzie ten obszar po czerwcu 2025 r.
Rolnicy zobowiązali się dostarczyć do wtorku (26.11) postulaty w formie pisemnej. Oprócz wspomnianych żądań w dokumencie mają pojawić się również kwestie dotyczące aktywnego rolnika, aplikacji suszowej, czy tzw. ustawy łańcuchowej.