Mariusz Błaszczak
Środa, 4 grudnia 2024 (15:52)
Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (15:55)
Mariusz Błaszczak to polski polityk, samorządowiec oraz historyk, który od lat pełni kluczowe funkcje w polskim rządzie i parlamencie. Jego kariera polityczna rozwijała się dynamicznie, a z biegiem lat zdobył zaufanie wśród swoich współpracowników i wyborców, co zaowocowało wieloma odpowiedzialnymi stanowiskami, w tym ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra obrony narodowej. Jest także aktywnym posłem na Sejm od VI kadencji, a jego wpływ na politykę krajową wzrasta z każdą kolejną kadencją.
Mariusz Błaszczak - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wczesne życie i wykształcenie
Mariusz Błaszczak urodził się 19 września 1969 roku w Legionowie. Już od młodości interesował się historią, co zaowocowało podjęciem studiów na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1995 roku uzyskał tytuł magistra historii na podstawie pracy dotyczącej polityki zagranicznej Rzeczypospolitej w latach 1587-1611. Po studiach kontynuował naukę, zdobywając dodatkowe kwalifikacje w zakresie samorządu terytorialnego i zarządzania w administracji.
Początki kariery politycznej i samorządowej
Błaszczak angażował się w politykę już podczas studiów, należąc do Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej. Wstąpił do Porozumienia Centrum, a później do Prawa i Sprawiedliwości, co stanowiło istotny krok w jego karierze politycznej.
Karierę zawodową rozpoczął w administracji samorządowej, pracując w Urzędzie Miasta Legionowo, a następnie piastując funkcję zastępcy burmistrza warszawskiej dzielnicy Wola oraz burmistrza Śródmieścia. W 2005 roku Kazimierz Marcinkiewicz powołał go na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Błaszczak pozostał na tym stanowisku również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a od 2007 roku został mianowany ministrem-członkiem Rady Ministrów. To stanowisko dało mu możliwość pracy bezpośrednio z najważniejszymi organami władzy, co przyczyniło się do umocnienia jego pozycji w PiS.
Kariera poselska i kierowanie klubem parlamentarnym PiS
W 2007 roku Mariusz Błaszczak po raz pierwszy został posłem, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu podwarszawskim. Od tego momentu jego kariera parlamentarna nabrała tempa, a Błaszczak uzyskiwał reelekcję w kolejnych wyborach w latach 2011, 2015, 2019 i 2023.
W 2010 roku objął stanowisko przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS, co stanowiło ważny punkt w jego karierze politycznej. Jego zadaniem było koordynowanie działań posłów PiS i reprezentowanie partii na forum parlamentu. Stanowisko to piastował aż do 2015 roku, kiedy to jego rola w rządzie i partii uległa rozszerzeniu.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
16 listopada 2015 roku Mariusz Błaszczak został powołany na ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło, a później kontynuował tę funkcję w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego. Jako minister spraw wewnętrznych nadzorował działania policji, straży pożarnej, Straży Granicznej i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju.
W czasie jego kadencji rząd podjął szereg działań na rzecz wzmocnienia granic oraz walki z przestępczością. Błaszczak wprowadzał również reformy w administracji publicznej, mające na celu usprawnienie pracy urzędów i poprawę kontaktu administracji z obywatelami.
Ministerstwo Obrony Narodowej
9 stycznia 2018 roku Mariusz Błaszczak objął stanowisko ministra obrony narodowej, zastępując na tym stanowisku Antoniego Macierewicza. Jego priorytetem stało się unowocześnienie polskich sił zbrojnych, zwiększenie wydatków na obronność oraz modernizacja sprzętu wojskowego.
Pod jego kierownictwem resort obrony kontynuował programy związane z zakupem nowoczesnych systemów obronnych, w tym amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.
Błaszczak promował również zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, rozwijanie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz współpracę z sojusznikami z NATO. Jego działania miały na celu wzmocnienie zdolności obronnych Polski w obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych w regionie, szczególnie ze strony Rosji.
Wicepremier i dalsza działalność polityczna
W czerwcu 2022 roku Mariusz Błaszczak został mianowany wicepremierem, co stanowiło uznanie dla jego dotychczasowej pracy na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Jako wicepremier kierował Komitetem Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Obronnych, nadzorując kluczowe projekty związane z obronnością kraju.
Jego rola w rządzie Mateusza Morawieckiego była kluczowa, a w 2023 roku, po kolejnych wyborach parlamentarnych, Błaszczak ponownie objął funkcję ministra obrony narodowej. W Sejmie X kadencji kontynuował prace nad wzmocnieniem polskiej obronności, jednocześnie pełniąc funkcję przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS.
Kontrowersje i nagrody
Mariusz Błaszczak w trakcie swojej kariery politycznej nie unikał kontrowersji. Jego wypowiedzi dotyczące społeczności LGBT oraz parady równości spotkały się z ostrą krytyką ze strony niektórych mediów i organizacji, które oskarżyły go o szerzenie mowy nienawiści.
Mimo to Błaszczak cieszy się dużym poparciem wśród wyborców swojego ugrupowania oraz otrzymał szereg nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Wielki Komandorski Orderu "Za zasługi dla Litwy" oraz ukraiński Order "Za zasługi" I klasy za działania na rzecz współpracy międzynarodowej.
Temat Mariusz Błaszczak znajdziesz również w serwisie:
Mariusz Błaszczak - Wiadomości
-
Ministrowie PiS rozdali miliony "na odchodne". Jeden był szczególnie hojny
Wtorek, 23 stycznia (09:39)Ministrowie PiS nie żałowali w ubiegłym roku pieniędzy na nagrody w swoich resortach. W Ministerstwie Obrony Narodowej budżet premiowy urósł trzykrotnie w stosunku do 2022 roku. W... -
Wielka inwestycja zbrojeniowa pod Warszawą. Ruszy produkcja części do "Patriotów"
Czwartek, 5 października 2023 (14:50)Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak otworzył w czwartek halę produkcyjną nowoczesnych radarów w ramach inwestycji "Kobyłka" Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Będzie to oddział... -
Wojsko Polskie na zakupach. Duży kontrakt dla PGZ, szef MON zatwierdził umowy
Poniedziałek, 14 sierpnia 2023 (11:32)Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisały z Agencją Uzbrojenia umowy na dostawę blisko 400 lekkich pojazdów rozpoznawczych i dwie umowy ramowe na dostawę ciężkich bojowych wozów... -
Nie będzie zmian w systemie emerytur mundurowych - szef MSWiA
Poniedziałek, 20 marca 2017 (13:25)Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił w poniedziałek, że rząd nie zamierza zmieniać systemu emerytalnego służb mundurowych. - Póki rządzi PiS ten system nie będzie zmieniany - powiedział... -
500 mln zł rocznie oszczędności po zmianie naliczania emerytur byłych funkcjonariuszy SB
Czwartek, 24 listopada 2016 (09:46)Oszczędności z tytułu obniżenia emerytur i rent byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL wyniosą około 500 mln zł rocznie - powiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.... -
Mariusz Błaszczak o emeryturach mundurowych: MSWiA nie planuje żadnych zmian
Czwartek, 15 września 2016 (12:39)MSWiA nie prowadzi i nie planuje żadnych zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych - poinformował w czwartek dziennikarzy minister MSWiA Mariusz Błaszczak. Zaprzeczył tym samym... -
Nowe przepisy ws. emerytur dla wszystkich pracujących w SB - Błaszczak
Wtorek, 12 lipca 2016 (11:30)- Emerytury i renty ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za czas do 1990 r. mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym - oświadczył szef... -
M. Błaszczak: Może być tak, że w ciągu kilku miesięcy deficyt budżetowy będzie wyższy
Poniedziałek, 2 listopada 2015 (12:49)- Projekt budżetu jest na cały rok. Może być tak, że w pewnym okresie kilku miesięcy deficyt być może będzie wyższy - stwierdził Mariusz Błaszczak, zapytany o koszty realizacji obietnic...