Podatek kościelny

Czwartek, 10 października 2024 (14:02) Aktualizacja Czwartek, 10 października 2024 (14:06)
Podatek kościelny to specjalna forma opłaty, którą wierni różnych wyznań religijnych mogą dobrowolnie przekazywać na rzecz swojej wspólnoty religijnej.
Podatek kościelny - najważniejsze informacje
Podatek kościelny /Kamil Krukiewicz /Reporter

Podatek kościelny - najważniejsze informacje

Jest to popularny mechanizm w niektórych krajach, takich jak Niemcy, Austria, czy Skandynawia, gdzie podatek ten jest formalnie pobierany przez państwo i następnie przekazywany odpowiednim organizacjom religijnym.

Charakterystyka podatku kościelnego 

  • Dobrowolność: w wielu systemach podatek kościelny jest opłatą dobrowolną, a wierni mogą zdecydować, czy chcą go płacić. W niektórych krajach, by być zwolnionym z tego podatku, osoba musi formalnie zrezygnować z członkostwa w kościele lub wspólnocie religijnej.
  • Zarządzanie przez państwo: w krajach, gdzie podatek kościelny jest stosowany, jego pobór i rozliczenie często odbywa się za pośrednictwem systemu podatkowego kraju. Państwo pobiera odsetki od dochodów osób zadeklarowanych jako członkowie kościoła, a następnie przekazuje je odpowiednim organizacjom religijnym.
  • Cel: środki uzyskane z podatku kościelnego są przeznaczone na finansowanie działalności kościelnej, utrzymanie budynków religijnych, płace duchownych oraz inne koszty związane z działalnością religijną i charytatywną. 

Przykłady zastosowania podatku kościelnego

W Niemczech, podatek kościelny wynosi około 8-9 proc. od podatku dochodowego i jest obligatoryjny dla zarejestrowanych członków kościołów, które są częścią systemu. 

Osoby, które formalnie wystąpią z kościoła, nie są zobowiązane do jego płacenia. W krajach skandynawskich, takich jak Szwecja czy Dania, podatek kościelny również jest zbierany przez państwo i przekazywany kościołom, ale jego płacenie jest ściśle związane z formalnym członkostwem w kościele narodowym. 

Podatek kościelny jest ciekawym przykładem współpracy między państwem a organizacjami religijnymi, pozwalającym na finansowanie potrzeb religijnych społeczności, jednocześnie dając wyznawcom możliwość decydowania o swoim wsparciu finansowym. 

Podatek kościelny w Polsce 

W Polsce nie funkcjonuje podatek kościelny, kościoły finansują się ze zbiórek i darowizn, a główne finansowanie pochodzi z Funduszu Kościelnego. Ponad 40 milionów euro rocznie wpływa z budżetu państwa do Funduszu Kościelnego, który powstał w 1950 roku jako rekompensata za wywłaszczenie ówczesnych wspólnot religijnych. 

Fundusz opłaca składki na emerytury i inne ubezpieczenia społeczne dużej części duchowieństwa wszystkich wyznań, a także koszty utrzymania kościołów. 
 
Środki z Funduszu Kościelnego są wykorzystywane na szereg celów, które zostały określone w odpowiedniej ustawie jako forma kompensaty dla Kościołów za nieruchomości ziemskie, które zostały przejęte przez państwo. Z funduszu dofinansowywane są przede wszystkim remonty i renowacje kościelnych budowli. 

Ponadto, środki te wspierają również pomoc materialną oraz medyczną dla duchownych, obejmują ich opieką w ramach ubezpieczenia chorobowego i emerytalnego. Dodatkowo, finanse te są przeznaczane na działalność charytatywną i opiekuńczą prowadzoną przez Kościoły. 
 
Coraz szerzej mówi się o zastąpieniu Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem od podatku dochodowego na rzecz danego kościoła, natomiast wciąż brakuje konkretów legislacyjnych w tej sprawie.  

Podatek kościelny - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »