Zwolnienie z podatku od darowizny

Środa, 16 października 2024 (14:20) Aktualizacja Środa, 16 października 2024 (14:23)
Podatek od spadków i darowizn jest formą opodatkowania przekazywania majątku między osobami.
Zwolnienie z podatku od darowizny - najważniejsze informacje
Zwolnienie z podatku od darowizny /Wojciech Strozyk/REPORTER /East News

Zwolnienie z podatku od darowizny - najważniejsze informacje

Co to jest zwolnienie z podatku od darowizny?

W Polsce zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, istnieją określone sytuacje i grupy osób, które mogą skorzystać ze zwolnień z tego podatku. Zwolnienia te dotyczą zarówno darowizn pieniężnych, jak i nieruchomości. 

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny?

Zwolnienie z podatku od darowizny jest możliwe w szczególnych przypadkach, które zostały określone przez prawo. Głównie dotyczy to sytuacji, gdy darowizna przekazywana jest między najbliższymi członkami rodziny, tj. między małżonkami, rodzicami, dziećmi, dziadkami, wnukami, rodzeństwem, a także pasierbami, zięciami, synowymi, teściami i macochami. 

Warto pamiętać, że aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn, podatnik musi terminowo zgłosić otrzymanie darowizny w odpowiednim urzędzie skarbowym. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu sześciu miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku umowy darowizny powstaje z chwilą złożenia oświadczenia przez darczyńcę w formie aktu notarialnego. 

Często jednak darowizny nie są formalizowane w tej formie i mają charakter ustny, co oznacza, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie przekazania pieniędzy. Aby uzyskać zwolnienie od podatku, należy złożyć zawiadomienie na formularzu SD-Z2. Bez jego złożenia zwolnienie z podatku od darowizn nie będzie możliwe. 

Kto jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn?

Osoby, które mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, to najbliżsi członkowie rodziny. W grupie tej znajdują się: 
  • małżonkowie,
  • zstępni (dzieci, wnuki),
  • przodkowie (rodzice, dziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • osoby powinowate w linii prostej (zięciowie, synowe),
  • pasierbowie oraz małżonkowie rodziców (teściowie, macochy). 

Komu można przekazać darowiznę bez podatku?

Darowiznę bez obowiązku płacenia podatku można przekazać wyżej wymienionym członkom rodziny. 

Warto zaznaczyć, że dla osób spoza tej grupy istnieją kwoty wolne od podatku, które pozwalają na przekazanie określonej wartości majątku bez podatkowych konsekwencji, jednak po przekroczeniu tych kwot darowizna może być już opodatkowana. 
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »