Amerykański dolar znalazł się na fali

Wczorajsza konferencja zorganizowana przez EBC nie była specjalnie wyczekiwana przez rynki, mimo iż gościła (wirtualnie) najważniejszych bankierów centralnych. Mimo tego stała się okazją do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty.

Wygląda na to, że decyzja o ograniczeniu dodruku w USA w listopadzie już zapadła i tylko jakieś większe trzęsienie ziemi może ją zmienić. Skoro Powell, będący raczej zwolennikiem jej odwlekania, przekonywał wczoraj, że amerykańską gospodarkę czekają świetlane perspektywy, musi już wiedzieć, że tak właśnie będzie i przygotowuje pod to grunt.

Jego wypowiedzi kontrastowały z wypowiedziami Lagarde, która ignorowała inflację (tu się akurat nie różnią) i zaznaczała, że nie jest ona powodem do jakiejkolwiek reakcji (tu się różnią), czy Kurody, który w ogóle powiedział, że BoJ jest cały czas gotowy do dalszego luzowania (stałe stwierdzenie, Kuroda mógłby w zasadzie je nagrać i odtwarzać). Ten kontrakt powoduje dalsze umocnienie się dolara i wczoraj kurs EUR/USD znalazł się poniżej 1,16 po raz pierwszy od lipca... 2020 roku i to pomimo zatrzymania wzrostu amerykańskich rentowności (gdzie hamulcowo zadziałały spadki na giełdach).

Reklama

Poziom ten stanowi ważne i ostateczne wsparcie, pod nim nie ma już nic aż do okolic 1,11, więc jeśli Fed wytrwa w tej dość jastrzębiej (relatywnie) retoryce, niewykluczone jest dalsze umocnienie dolara.

Nastroje rynkowe podczas sesji w USA były mieszane, zamknięcie było słabe, ale w Azji widzimy bardzo wyraźną poprawę nastrojów. Przyczyniły się do niej dane z Chin, a głównie PMI dla sektora usług, który wzrósł z 47,5 do 53,2 pkt. Warto jednak pamiętać, że w sierpniu w Chinach mieliśmy spore restrykcje, uderzające właśnie w usługi, więc wrześniowe odbicie było poniekąd oczekiwane. W przemyśle indeksy nadal oscylują wokół okolic 50 pkt., a coraz szerzej zapowiadane cięcia w dostawach energii raczej nie wróżą nic dobrego.

Dziś przed nami całkiem ciekawy kalendarz. W Europie mamy wrześniowe szacunki inflacji - Francja (8:45), Włochy (11:00), Niemcy (14:00) i po wczorajszej inflacji z Hiszpanii (wzrost do 4%) można oczekiwać tu zaskoczeń "w górę".

W USA mamy kolejny szacunek PKB za drugi kwartał (14:30) oraz Chicago PMI (15:45), ale inwestorzy zwrócą uwagę przede wszystkim na lawinę wystąpień przedstawicieli Fed (od 17 do 19:00). O 8:35 euro kosztuje 4,6204 złotego, dolar 3,9838 złotego, frank 4,2651 złotego, zaś funt 5,3567 złotego.   

dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista XTB

EUR/USD

1,0770 -0,0018 -0,17% akt.: 29.03.2024, 09:06
  • Kurs kupna 1,0769
  • Kurs sprzedaży 1,0771
  • Max 1,0791
  • Min 1,0769
  • Kurs średni 1,0770
  • Kurs odniesienia 1,0788
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY



x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: banki centralne | EBC | Fed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »