Reklama

Analitycy: Złoty zależny od sytuacji na głównych rynkach zagranicznych

Zdaniem analityków, notowania złotego w najbliższym czasie uzależnione będą przede wszystkim od sytuacji na głównych rynkach zagranicznych. W przypadku długu istotna będzie także środowa decyzja RPP oraz komunikat po posiedzeniu.

- W najbliższym tygodniu EUR/PLN powinien utrzymywać się w granicach 4,30-4,35. Wszystko zależy od sytuacji na rynkach bazowych. Najważniejsze odczyty będą dotyczyć amerykańskiego rynku pracy - powiedział PAP Tomasz Brach, diler rynku PLN Banku Polskiej Spółdzielczości.

W środę, 3 lipca w USA zostanie podana liczba nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 29 czerwca. W piątek opublikowany zostanie raport z rynku pracy za czerwiec.

Zdaniem Bracha, informacje z rynku krajowego będą mniej istotne dla notowań złotego.

- RPP raczej nie będzie miała dużego wpływu na kurs. Uważam, że spodziewana obniżka stóp procentowych jest już uwzględniona w wycenie złotego. Pewne znaczenie może mieć natomiast wydźwięk komunikatu po posiedzeniu - powiedział Brach.

Reklama

Posiedzenie RPP odbędzie się 2 i 3 lipca. Zdecydowana większość ankietowanych przez PAP ekonomistów (24 z 25) spodziewa się obniżki stóp procentowych o 25 pb do poziomu 2,50 proc.

- W najbliższych dniach nie widzę pola do gwałtownej wyprzedaży, choć oczywiście nie można tego wykluczyć - dodał Brach.

- Rynek długu będzie w tym tygodniu przede wszystkim zależny od posiedzenia RPP. Istotny będzie wydźwięk komunikatu. Jeżeli Rada definitywnie zakończy cykl obniżek, będzie to miało raczej negatywny wpływ na obligacje - ocenił dla PAP Marek Stypułkowski z Raiffeisen Bank.

- Większość analityków oczekuje obniżki. Z uwagi na kondycję złotego w ostatnim czasie można spodziewać się ostrożnego podejścia do kolejnych obniżek. Być może członkowie Rady zasygnalizują, że cykl został zakończony - powiedział.

Stypułkowski poinformował, że sytuacja na rynkach bazowych jest raczej stabilna, choć dodał, że korelacja między rynkami bazowymi a rynkiem krajowym jest dosyć silna, szczególnie w przypadku obligacji o długim terminie zapadalności.

     poniedz. poniedz. piątek
      16.35   9.40  16.10
                  
EUR/PLN  4,3356  4,3211 4,3422
USD/PLN  3,3282  3,3133 3,3309
EUR/USD  1,3030  1,3042 1,3035
                  
OK0715    2,96   2,99  3,00
PS0418    3,65   3,75  3,70
DS1023    4,30   4,33  4,34
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »