Będą kolejne rekordy złotego

Jastrzębi ton komunikatu i wypowiedzi niektórych członków RPP spowodowały silne umocnienie złotego i spadek cen obligacji. Do końca tygodnia można spodziewać się kontynuacji tego trendu - oceniają analitycy.

Złoty umocnił się do kolejnych rekordowych poziomów względem euro i dolara. Tak mocnego złotego w stosunku do europejskiej waluty nie było od końca 2001 roku, wobec dolara PLN osiągnął poziomy historyczne. W środę umacnianiu złotego sprzyjała zarówno decyzja Rady Polityki Pieniężnej, komentarze jej członków, jak i osłabienie dolara względem euro na rynkach światowych.

"Decyzja RPP i umocnienie euro-dolara wpływają pozytywnie na złotego. Co prawda decyzja Rady była oczekiwana przez część rynku, jednak nie widać, żeby zapanowała chęć na realizację zysków przy tych poziomach. Wypowiedzi członków RPP dają szansę na kolejne podwyżki stóp, więc realizacji zysków na razie nie należy się spodziewać" - powiedział PAP Marek Wołos z TMS Brokers.

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pb, główna stopa NBP będzie na poziomie 5,50 proc.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami większości rynku - 11 z 19 ankietowanych przez PAP ekonomistów spodziewało się zacieśniania polityki pieniężnej w lutym.

Rynek odczytał komunikat Rady jako "jastrzębi". RPP napisała w nim, że obawia się wystąpienia efektu drugiej rundy przez wzrost cen kontrolowanych oraz światowy wzrost cen żywności i paliw. Rada uważa też, że prawdopodobne jest dalsze utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej.

"W następnych dniach złoty nadal powinien się umacniać w kierunku 3,50 zł za euro i 2,32 zł za dolara. To kolejne psychologiczne poziomy" - ocenia Marek Wołos.

"Prawdopodobnie będziemy mieli kontynuację sprzedaży obligacji. Zamykamy się sprzedażą i tego możemy się spodziewać na kolejnych sesjach, czwartkowej zwłaszcza" - powiedział PAP Tomasz Biełanowicz z ABN Amro.

  środa     środa    wtorek                            
          
              13.50     9.00     16.25
EUR/PLN      3,5280     3,5318   3,5325
USD/PLN      2,3200     2,3496   2,3730
EUR/USD      1,5091     1,5037   1,4890
OK0709       6,16       6,18     6,12
PS0412       6,14       6,09     6,07
DS1017       5,95       5,91     5,91
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wypowiedzi | rekordy | złoty | Rada Polityki Pieniężnej | spodziewać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »