Decyzja RPP ws. stóp procentowych w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 15 września utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. "Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: - stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej; - stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej" - napisano w komunikacie.

  Połowa z ankietowanych przez PAP Biznes ośrodków analitycznych w ostatnim konsensusie prognozuje stabilizację stóp na obecnym poziomie do końca 2022 r. Druga połowa ośrodków analitycznych spodziewa się, że RPP zacznie podnosić stopy procentowe najwcześniej w 2022 r., ale w niewielkiej skali. Na trzech posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r.

RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc, Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana w dniu dzisiejszym o godz. 16.00 na stronie internetowej NBP. Po obradach RPP w dn. 15 września ponownie nie odbędzie się zwyczajowa konferencja prasowa.

Jest to szóste z rzędu decyzyjne posiedzenie RPP, po którym Rada nie będzie oficjalnie komunikować się z rynkiem ani w tradycyjnej formie, ani za pośrednictwem zdalnych środków komunikacji.

Ostatnia konferencja prasowa po posiedzeniu RPP miała miejsce 4 marca 2020 r. (6 miesięcy i 11 dni temu). NBP poinformował w czerwcu Ministerstwo Finansów, że w związku ze skróceniem posiedzeń decyzyjnych RPP do jednego dnia i ograniczeniem liczby posiedzeń Rady do jednego w miesiącu, ze względu na poświęcanie dużej ilości czasu na odbycie posiedzenia zrezygnowano z przeprowadzania konferencji prasowych bezpośrednio po decyzjach Rady. Informacje te MF zamieścił w odpowiedzi na interpelację poselską.

Reklama

OPINIE

Podwyższona niepewność uzasadnia kontynuację strukturalnych operacji otwartego rynku

Zgodnie z komunikatem NBP będzie kontynuował skup skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku (wartość dotychczas skupionych obligacji wyniosła 103,3 mld zł). Jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami (por. MAKROmapa z 14.09.2020). Utrzymanie tych operacji jest w naszej ocenie uzasadnione w świetle wysokiej niepewności dotyczącej przebiegu drugiej fali pandemii COVID-19 oraz wysokich potrzeb pożyczkowych sektora finansów publicznych mimo oczekiwanego spadku deficytu tego sektora w 2021 r. W konsekwencji, strukturalne operacje otwartego rynku będą czynnikiem stabilizującym kurs złotego, co jest zgodne z naszą prognozą spadku kursu EURPLN do poziomu 4,37 na koniec 2020 r.

RPP oszczędnie gospodaruje optymizmem

Wbrew naszym oczekiwaniom RPP nie odnotowała w komunikacie lepszych od oczekiwań danych o PKB w II kw. W połączeniu z danymi makroekonomicznymi za lipiec br. sygnalizowały one, że spadek PKB w całym 2020 r. będzie wyraźnie niższy niż oczekiwano w lipcowej projekcji NBP (por. MAKROmapa z 14.09.2020). Z jednej strony, wskazuje to, że utrzymująca się niepewność dotycząca gospodarczych skutków spodziewanej drugiej fali COVID-19 powstrzymuje Radę przed bardziej optymistycznymi ocenami perspektyw wzrostu gospodarczego w 2020 r. Wskazywać na to może cytowane wyżej odniesienie do "dalszego przebiegu pandemii". Z drugiej strony, w opublikowanym dziś komunikacie nie powtórzono sformułowania z komunikatu lipcowego, zgodnie z którym aktywność gospodarcza "pozostaje niższa niż przed pandemią" (w naszej ocenie nadal tak jest). Sugerowałoby to wzrost optymizmu NBP w ocenie poziomu PKB w III kw. W komunikacie trudno zatem znaleźć wyraźne sygnały wskazujące na zmianę nastawienia RPP w polityce monetarnej. Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym Rada nie zdecyduje się na wprowadzenie niekonwencjonalnych narzędzi łagodzenia polityki pieniężnej, a pierwsza podwyżka stopy referencyjnej NBP (z 0,10% do 0,25%) nastąpi w listopadzie 2022 r. (por. MAKROmapa z 14.09.2020). Treść komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady jest naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.



Jakub Borowski
Główny Ekonomista
Credit Agricole Bank Polska S.A.


EUR/PLN

4,3467 0,0103 0,24% akt.: 19.04.2024, 04:04
  • Kurs kupna 4,3449
  • Kurs sprzedaży 4,3484
  • Max 4,3456
  • Min 4,3386
  • Kurs średni 4,3467
  • Kurs odniesienia 4,3364
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Komentarz rady po posiedzeniu:

Ożywienie gospodarcze w kolejnych miesiącach powinno być kontynuowane - oceniła we wtorkowym komunikacie RPP. Jak dodano, NBP nadal będzie skupował gwarantowane przez państwo papiery wartościowe. Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie po swoim posiedzeniu, które odbyło się we wtorek zwróciła uwagę, że napływające dane potwierdziły, iż w drugim kwartale br. nastąpił silny spadek PKB na świecie, w tym wśród głównych partnerów handlowych Polski. W strefie euro PKB obniżył się o 14,7 proc. rok do roku - podkreślono.

RPP zwróciła uwagę, że wraz z luzowaniem restrykcji związanych z koronawirusem, koniunktura się w krajach się poprawiła, choć aktywność gospodarcza w większości z nich jest nadal niższa niż przed wybuchem pandemii.

"Poprawie koniunktury sprzyjają podjęte działania fiskalne, a także towarzyszące im poluzowanie polityki pieniężnej, w tym poprzez obniżenie stóp procentowych oraz skup aktywów. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca dalszego przebiegu pandemii, a także tempa i trwałości poprawy globalnej koniunktury. Ceny wielu surowców na rynkach światowych pozostają wyraźnie niższe niż na początku roku. Wraz z obniżoną aktywnością gospodarczą oddziałuje to w kierunku utrzymywania się niskiej inflacji w wielu krajach, w tym u głównych partnerów handlowych Polski" - wskazano.

Odnosząc się do Polski, RPP zaznaczyła, że dane za drugi kwartał, potwierdziły również wyraźny spadek aktywności gospodarczej. PKB obniżył się o 8,2 proc. rok do roku. Jak wyjaśniono, w tym czasie obniżył się zarówno popyt krajowy (w tym konsumpcja i inwestycje) jak i eksport. Towarzyszył temu spadek liczby pracujących oraz obniżenie dynamiki wynagrodzeń w gospodarce.

Rada zwróciła jednak uwagę, że napływające dane pokazują poprawę nastrojów w ostatnich miesiącach; ożywiła się też gospodarka.

"Można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach kontynuowane będzie ożywienie aktywności gospodarczej. Będzie temu sprzyjać dalsza poprawa koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP" - przewiduje RPP.

Rada przyznała jednak, że skala oczekiwanego ożywienia aktywności może być ograniczana przez niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii, niższą dynamikę dochodów oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych.

"Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP" - dodano.

Rada zapewniła w komunikacie, że NBP nadal będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Takie działania - jak przypominano - mają na celu m.in. zapewnienie płynności w sektorze bankowym. "Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki" - poinformowano.

Według RPP, poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm.

"W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku ożywienia gospodarczego" - podkreślono.

Na wtorkowym posiedzeniu, RPP utrzymała wszystkie stopy procentowe bez zmian. Ta decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. Referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 proc., stopa depozytowa 0,00 proc., stopa redyskonta weksli 0,11 proc., a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

Na trzech posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »