Reklama

Do wyborów na Ukrainie złoty powinien pozostać stabilny

Do wyborów prezydenckich na Ukrainie, które są zaplanowane na 25 maja, złoty powinien pozostać stabilny, w przedziale 4,19-4,21 za euro - oceniają analitycy.

- Dziś na rynku złotego był spokój, nic się nie działo. Przedział wahań dla euro-złotego to pół figury. Poziom 4,20 się trzyma. Myślę, że do wyborów na Ukrainie będzie marazm. Podejrzewam, że do tego czasu będziemy się poruszać w przedziale 4,19-4,21. Widać, że nie ma chęci na wydostanie się z tego przedziału. Później- zobaczymy. Wybory to może być katalizator do ruchu w jedną lub w drugą stronę, w zależności od tego, co się wydarzy - powiedział PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

Reklama

W opinii dilera środowa decyzja RPP nie będzie miała wpływu na rynek. Ewentualny ruch na złotym może spowodować czwartkowa decyzja EBC.

- EBC to może być pewien czynnik, ale tylko przy założeniu, że z powodu umacniającego się euro EBC podejmie jakieś niespodziewane działanie. Obniżka stopy refinansowej - to byłby pozytywny impuls do ruchu w dół, jeśli chodzi o euro-złotego - powiedział Koprowski.

RPP ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych w środę. Wszyscy z 22 ankietowanych przez PAP ekonomistów są zdania, że Rada utrzyma w maju stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie po kwietniowym posiedzeniu RPP podtrzymała swoją ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału br. EBC poda decyzję w sprawie stóp procentowych w czwartek o godzinie 13.45.

DŁUG STABILNY, CZEKA NA EBC

We wtorek polski rynek długu pozostał stabilny. Inwestorzy czekają na środowe wystąpienie szefowej Fed oraz na czwartkową decyzję EBC.

- Dziś mieliśmy spokojny dzień, zmiany bardzo symboliczne, rzędu 1-2 pb. Na złotym też nic się nie dzieje, stąd na rynku długu nie ma wymuszonych reakcji. Parę wydarzeń jest przed nami, dlatego inwestorzy powstrzymują się z działaniami - powiedział PAP Arkadiusz Urbański, analityk z Banku Pekao.

- Jutro mamy wystąpienie szefowej Fed, pojutrze EBC. Jeśli chodzi o EBC, nie oczekujemy żadnych zmian, choć znalazłby się pewnie ktoś na rynku kto powie, że jakieś decyzje łagodzące politykę pieniężną mogą zostać podjęte. Wtedy byłoby to wsparcie dla naszego rynku długu. RPP raczej nie zaskoczy. Komunikat będzie zapewne identyczny, jak w kwietniu. Przed EBC będzie jeszcze aukcja MF. Podaż jest mała, jest to jedyna aukcja SPW w tym miesiącu, stąd najprawdopodobniej zostanie +wchłonięta+. Wydaje się, że jeśli przyjmiemy neutralny scenariusz, jeśli chodzi o komunikaty z Fed i EBC, to utrzymamy "status quo", jeśli chodzi o obecne poziomy rentowności - dodał.

Szefowa Fed Janet Yellen wystąpi przed Komisją Gospodarczą amerykańskiego kongresu w środę o 16.00 czasu polskiego.

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek, że w czwartek 8 maja zaoferuje obligacje WZ0119 oraz PS0719 łącznie za 3,0-5,0 mld zł.

wtorek wtorek poniedz.
16.10 8.45 16.15
EUR/PLN 4,2036 4,2038 4,2060
USD/PLN 3,0170 3,0283 3,0304
EUR/USD 1,3933 1,3882 1,3880
OK0716 2,90 2,94 2,94
PS0718 3,40 3,39 3,37
DS1023 4,02 4,02 4,01

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »