EBC daje ważny sygnał rynkom

Europejski Bank Centralny (EBC) podczas dzisiejszego posiedzenia zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian oraz o uruchomieniu nowego programu pożyczkowego dla banków (PELTRO). EBC zdecydował się na luzowanie polityki monetarnej.

- Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. - napisano w oficjalnym komunikacie

Inwestorzy nie oczekiwali od EBC cięcia stóp procentowych.  Ich poziom jest obecnie najniższy w historii - w trakcie pandemii nie sięgnięto po jeszcze niższe ich wartości.

Ważne zmiany zostały ogłoszone w dalszej części komunikatu. Zgodnie z oczekiwaniami rynku oraz sygnałami wysłanymi przez EBC już pod koniec października, bank centralny strefy euro zwiększył skalę programu pandemicznych zakupów obligacji (PEPP) o kolejnych 500 mld euro, do 1,85 bln euro. To już drugie rozszerzenie programu - pierwsze miało miejsce w czerwcu.

Reklama

EBC równocześnie zakomunikował, że program wydłużony zostanie przynajmniej do marca 2022 r. Poprzednio wskazywaną w tym kontekście datą był czerwiec 2021 r.

W komunikacie znalazło się także zapewnienie, że "Rada Prezesów będzie prowadzić zakupy do momentu, aż uzna, że okres kryzysu koronawirusowego został zakończony". Bez zmian pozostało przeznaczanie 20 mld euro miesięcznie na program zakupu aktywów APP, poszerzone maja być natomiast programy pożyczkowe TLTRO i PELTRO.


Odrodzenie się pandemii COVID-19 i związane z nim środki zapobiegawcze znacznie ograniczają działalność gospodarczą strefy euro, która zgodnie z oczekiwaniami znacznie skurczy się w IV kw. 2020 r. - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku.

"Oczekuje się, że druga fala pandemii i związana z nią intensyfikacja środków powstrzymujących jej rozprzestrzenianie, obserwowana od połowy października, spowoduje ponowny znaczny spadek aktywności w czwartym kwartale, chociaż w znacznie mniejszym stopniu niż obserwowany w drugim kwartale tego roku" - powiedziała Lagarde.

"Chociaż środki polityki fiskalnej wspierają gospodarstwa domowe i firmy, konsumenci zachowują ostrożność w świetle pandemii i jej konsekwencji dla zatrudnienia i dochodów. Ponadto słabsze bilanse i niepewność co do perspektyw gospodarczych obciążają inwestycje przedsiębiorstw" - dodała.

Lagarde podkreśliła, że bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu w strefie euro wciąż przechylony jest na stronę negatywną, lecz mniej wyraźnie niż wcześniej.

"Chociaż wiadomości o perspektywach wprowadzenia szczepionek w najbliższej przyszłości są zachęcające, ryzyko pogorszenia koniunktury pozostaje powiązane z konsekwencjami pandemii dla warunków ekonomicznych i finansowych" - powiedziała prezes EBC.

"Informacje o wprowadzeniu szczepionek pozwala na większą pewność co do możliwości stopniowego rozwiązania kryzysu zdrowotnego. Jednak osiągnięcie powszechnej odporności zajmie trochę czasu, podczas gdy nie można wykluczyć dalszych fal pandemii, z kolejnymi wyzwaniami dla zdrowia publicznego i perspektyw ekonomicznych" - dodała.

Prezes EBC powiedziała, że inflacja bazowa prawdopodobnie pozostanie na ujemnym poziomie do początku 2021 r.

"Oczekuje się, że presja cenowa pozostanie ograniczona ze względu na słaby popyt, zwłaszcza w turystyce i sektorach związanych z podróżami, a także z powodu niskiej presji płacowej i aprecjacji kursu euro. Po wygaśnięciu skutków pandemii ożywienie popytu, wspierane akomodacyjną polityką fiskalną i monetarną, będzie wywierać presję na wzrost inflacji w średnim okresie. Wskaźniki rynkowe i oparte na ankietach miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych pozostają na niskim poziomie" - powiedziała przewodnicząca Rady Prezesów.

"Chociaż aktywność w sektorze produkcyjnym nadal utrzymuje się na dobrym poziomie, działalność usługowa jest poważnie osłabiona przez wzrost wskaźników infekcji i nowe ograniczenia dotyczące interakcji społecznych i mobilności. Inflacja pozostaje bardzo niska w kontekście słabego popytu i znacznego zastoju na rynkach pracy i produktów" - dodała.

Lagarde podała też szczegóły dotyczące nadzwyczajnego program zakupów aktywów w czasie pandemii (PEPP).

"Będziemy dokonywać zakupów w ramach PEPP elastycznie w zależności od warunków rynkowych oraz mając na celu zapobieżenie zaostrzenia warunków finansowania (...). Ponadto elastyczność zakupów w czasie, w różnych klasach aktywów i w różnych jurysdykcjach, będzie nadal wspierać płynną transmisję polityki pieniężnej" - powiedziała Lagarde.

"Wydłużenie naszych zakupów w ramach PEPP w dłuższej perspektywie odzwierciedla przedłużające się skutki pandemii dla gospodarki i inflacji" - dodała.

Przewodnicząca Rady Prezesów potwierdziła po raz kolejny gotowość banku centralnego do zmiany parametrów polityki monetarnej w razie konieczności.

"Znaczny bodziec monetarny jest nadal niezbędny, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze i zabezpieczyć średniookresową stabilność cen" - wskazywała Lagarde.

"Rada Prezesów jest w dalszym ciągu gotowa do odpowiedniego dostosowania wszystkich swoich instrumentów, tak aby inflacja w sposób trwały zbliżała się do celu, zgodnie z jej zobowiązaniem do symetrii" - dodała.

Lagarde dodała, że podjęte przez EBC środki, wraz ze środkami przyjętymi przez rządy krajowe i instytucje europejskie, będą nadal wspierać dostęp do finansowania.

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku.

"Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2 proc. oraz że to zbliżenie konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej" - podano w komunikacie po posiedzeniu banku.

EBC zwiększył nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii (PEPP) o 500 mld do 1,85 bln euro.

"Rada Prezesów postanowiła zwiększyć pulę środków na program nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii (PEPP) o 500 mld euro, do łącznej kwoty 1.850 mld euro. Rada wydłużyła również horyzont zakupów netto w ramach PEPP co najmniej do końca marca 2022 r. W każdym razie Rada Prezesów będzie przeprowadzać zakupy netto do momentu, gdy uzna, że kryzys związany z pandemią koronawirusa dobiega końca" - napisano.

EBC zrewidował w górę prognozy dynamiki PKB na 2020 r. do -7,3 proc., na 2021 r. w dół do +3,9 proc., a na 2022 r. w dół do 3,2 proc. EBC zrewidował w dół prognozy inflacji na 2020 r. na 0,2 proc., na 2021 r. pozostawił bez zmian na 1 proc., a w 2022 r. obniżył do 1,1 proc. Opublikowano też prognozy na 2023 r.

Po konferencji prezes EBC kurs euro umacnia się wobec dolara o 0,76 proc. do 1,1894, a dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb do -0, Następne posiedzenie EBC odbędzie się 21 stycznia.

EUR/USD

1,0764 0,0039 0,36% akt.: 03.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 1,0763
  • Kurs sprzedaży 1,0765
  • Max 1,0810
  • Min 1,0725
  • Kurs średni 1,0764
  • Kurs odniesienia 1,0725
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Po czwartkowej decyzji EBC o zwiększeniu zakupów aktywów w ramach programu PEPP o 500 mld euro, przynajmniej do końca III 2022 r. dolar osłabia się wobec euro. EUR/USD ponownie dociera do 1,21, a kurs USD/PLN zniżkuje do 3,655. EUR/PLN pozostaje bez większych zmian w okolicy 4,43. Rentowności SPW bez zmian.

DM PKO BP:

Decyzja EBC nie zaskoczyła, ale nieco rozczarowała. Działania banku muszą wystarczyć, aż do momentu, w którym wejdzie w życie program NGEU. Nie można wykluczyć, że do tego czasu inflacja pozostanie na niskich poziomach (projekcja EBC zakłada HICP na poziomie jedynie 1,4% w 2023), co będzie wspierało oczekiwania utrzymania bardzo luźnej polityki EBC na długie lata. Nie możemy jednak wykluczyć podjęcia innych działań w 2021 ze względu na umocnienie kursu EUR, które nie spodobało się decydentom we Frankfurcie.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | stopy procentowe | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »