EBC podjął decyzję ws. stóp procentowych

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał zwiększone tempo skupu aktywów w najbliższym kwartale w ramach programu PEPP, którego wielkość wynosi nadal 1,85 bln euro.

"Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2 proc. oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej" - napisano w komunikacie.

Reklama

EBC podtrzymał wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,85 bln euro i zwiększone tempo skupu aktywów w najbliższym kwartale.

"Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu prowadzić zakupy netto aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP), na który przeznaczyła łączną pulę 1850 mld euro, co najmniej do końca marca 2022 roku, a w każdym razie dopóki nie uzna, że kryzysowa faza pandemii dobiegła końca. Na podstawie wspólnej oceny warunków finansowania i perspektyw inflacji Rada Prezesów oczekuje, że przez najbliższy kwartał zakupy netto w ramach programu PEPP będą prowadzone w znacznie szybszym tempie niż w pierwszych miesiącach bieżącego roku" - napisano.

"Jeżeli w horyzoncie czasowym zakupów netto w ramach programu PEPP uda się utrzymać korzystne warunki finansowania przy poziomie zakupów niższym od przewidzianej puli środków, nie trzeba będzie tej puli wykorzystywać w całości. Z drugiej strony będzie też możliwa jej rekalibracja, jeżeli okaże się to potrzebne do utrzymania korzystnych warunków finansowania, żeby przeciwdziałać negatywnemu wpływowi szoku spowodowanego pandemią na ścieżkę inflacji" - dodano.

EBC podtrzymał też politykę reinwestycji w ramach PEPP

"Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu PEPP co najmniej do końca 2023 roku. Tak czy inaczej, wygaszanie w przyszłości portfela PEPP będzie się odbywać w sposób kontrolowany, żeby nie zaburzać odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie.

EBC pozostawił bez zmian zakupy aktywów w ramach programu APP i udzielanie pożyczek w ramach TLTRO-III.

"Nadal będą prowadzone zakupy netto w ramach programu skupu aktywów (APP) na kwotę 20 mld euro miesięcznie. Rada Prezesów w dalszym ciągu przewiduje, że miesięczne zakupy netto aktywów w ramach programu APP będą prowadzone tak długo, jak długo będzie to konieczne do wzmocnienia łagodzącego oddziaływania podstawowych stóp procentowych EBC i że zakończą się krótko przed tym, jak zacznie ona podnosić te stopy" - podano.

"Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu dostarczać znaczną ilość płynności poprzez operacje refinansujące. Środki pozyskane przez banki w trzeciej serii ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO III) odgrywają kluczową rolę w podtrzymaniu akcji kredytowej na rzecz przedsiębiorstw i gospodarstw domowych" - dodano.

EBC podtrzymał zapewnienie, że może w razie konieczności po raz kolejny dostosować wszystkie narzędzia polityki monetarnej.

"Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosować wszystkie narzędzia, jakimi dysponuje, żeby sprawić - w zgodzie z zadeklarowanym dążeniem do symetrii - że inflacja będzie stabilnie zmierzać do docelowego poziomu" - napisano w komunikacie.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 22 lipca.

O 14.30 odbędzie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde, która przedstawi uzasadnienie decyzji Rady Prezesów i najnowsze projekcje makro. Po ogłoszeniu decyzji kurs euro spada o 0,08 proc. wobec dolara do 1,2169. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 1 pb do -0,23 proc.

EUR/USD

1,0678 0,0026 0,24% akt.: 23.04.2024, 10:30
  • Kurs kupna 1,0677
  • Kurs sprzedaży 1,0679
  • Max 1,0694
  • Min 1,0640
  • Kurs średni 1,0678
  • Kurs odniesienia 1,0652
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Co z kursem euro?

- Ruchy na rynku w ciągu ostatnich kilku miesięcy, obejmujące rosnące stopy długoterminowe, rozszerzające się spready i wzrost kursu euro (o 4 proc. w stosunku do USD od marca), wskazują na zaostrzenie warunków finansowych w strefie euro.

Zdaniem analityków EBC nie może tego zignorować. To zaostrzenie - jak ostatnio wskazali urzędnicy banku centralnego - odzwierciedla poprawiającą się sytuację gospodarczą w strefie euro, napędzaną zarówno przez rosnący popyt z zagranicy, jak i na rynku krajowym, przez przyspieszenie programu szczepień- powiedział Franck Dixmier, dyrektor działu instrumentów o stałym dochodzie w Allianz Global Investors.

- Wszelkie zmniejszenie podaży pieniądza w wyniku wycofywania się banków centralnych będzie moim zdaniem bardzo złe dla rynków. Dlatego myślę, że musimy to bardzo uważnie obserwować. Jesteśmy w bardzo niepewnym czasie, to na pewno - powiedział Mark Mobius, partner założyciel Mobius Capital Partner.

Co z inflacją w strefie euro?

Wzrost inflacji w strefie euro nie osłabi gospodarki strefy euro, czy też zagrozi wzrostowi rynku akcji - napisano w ostatniej analizie UBS.

Zdaniem ekspertów UBS, presja inflacyjna nie jest szeroko zakrojona, a poza tym zwyżkowa presja jest mało prawdopodobna - napisali analitycy UBS. Eksperci tego banku zwrócili także uwagę, że EBC zasygnalizował, że nie zaostrzy polityki w odpowiedzi na przejściowy wzrost cen.

- Uważamy, że chociaż krytycy EBC mogą znaleźć dodatkową amunicję w niedawnym wzroście inflacji zasadniczej, to widzimy dobre argumenty przemawiające za trzymaniem się przez EBC luźnej polityki pieniężnej. W tym kontekście zalecamy inwestorom pozycjonowanie się w handlu reflacyjnym, gdzie energetyka i finanse są naszymi najbardziej preferowanymi sektorami - komentuje Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji, UBS Global Wealth Management, cytowany w informacji prasowej. Zgodnie z ostatnimi danymi, inflacja w strefie euro w maju wzrosła do 2 proc. z 1,6 proc. w kwietniu.

16 czerwca swoją decyzję ws. polityki monetarnej wyda amerykańska Rezerwa Federalna.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | strefa euro | inflacja świat | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »