Reklama

Fed zakłada dodatkową pomoc fiskalną, wsparcie może nie wystarczyć

Prognozy amerykańskiej Rezerwy Federalnej zakładają dodatkową pomoc fiskalną w 2020 r., bankierzy obawiają się, że dotychczasowe wsparcie może nie być wystarczające. W protokole wskazano, że forward gudiance nie jest "bezwarunkowym zobowiązaniem", a ścieżka dla stóp procentowych będzie zależna od ewolucji prognoz dla gospodarki.

W minutkach po wrześniowym posiedzeniu Fed zaznaczono, że prognozy FOMC zakładają dodatkową pomoc fiskalną. Bankierzy obawiają się, że dotychczasowe wsparcie dla amerykańskiej gospodarki może być "niewystarczające".

Większość z nich jest zdania, że dodatkowe wsparcie fiskalne pojawi się, a w przypadku jego braku - ożywienie koniunktury w USA będzie wolniejsze.

W protokole zaznaczono też, że więcej ognisk Covid-19 stanowi ryzyko dla odbudowy gospodarki. Część członków Fed obawia się, że pandemia będzie miała długotrwały wpływ na rynek pracy.

Część członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej ocenia, że na kolejnych posiedzeniach należy dokonać oceny programu skupu aktywów.

"Członkowie Fed zauważyli, że na przyszłych spotkaniach należałoby kontynuować ocenę i informować, jak program skupu może wspierać cel Fed" - napisano.

Część z nich zasygnalizowała, że jest otwarta na zmiany lub zwiększenie skupu w przyszłości.

Członkowie FOMC ocenili też, że ich prognozy dla stopy procentowej - które zakładały stopę bliską zera do 2023 r. - były "najprawdopodobniej zgodne z celem Fed", ale nie jest to "bezwarunkowe zobowiązanie".

"Odpowiednia ścieżka dla stóp procentowych będzie zależna od ewolucji prognoz dla gospodarki" - napisano w minutkach.

Kurs dolara po opublikowaniu raportu nieznacznie osłabia się wobec koszyka walut do 93,63 pkt.

Reklama

We wrześniu Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc. Z prognoz Fedu wynika, że stopy procentowe mają pozostać bez zmian do końca 2023 r.  Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 4-5 listopada.

EUR/USD

1,1648 -0,0022 -0,19% akt.: 30.10.2020, 21:59
  • Kurs kupna 1,1647
  • Kurs sprzedaży 1,1649
  • Max 1,1703
  • Min 1,1641
  • Kurs średni 1,1648
  • Kurs odniesienia 1,1670
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

USA: Fed rozczarowany brakiem impulsu fiskalnego w 2020

 Wg minutes Fed dotychczasowe projekcje uwzględniały dodatkowe wsparcie fiskalne. Komentarze analityków politycznych sugerują, że szanse na uruchomienie kolejnego programu przez 2021 wydają się niewielkie.  Członkowie FOMC obawiają się, że dotychczasowe wsparcie może nie być wystarczające.

Większość z nich jest zdania, że dodatkowe wsparcie fiskalne pojawi się, a w przypadku jego braku - ożywienie koniunktury w USA będzie wolniejsze. Część członków ocenia, że na kolejnych posiedzeniach należy dokonać oceny programu skupu aktywów i jest gotowa na zwiększenie jego skali. Dodano, że ścieżka stóp wyrażona w forward guidance (bez zmian do końca 2023) nie jest bezwarunkowa, a poziom stóp będzie zależeć od perspektyw gospodarczych.

W naszej ocenie bardziej prawdopodobne jest zwiększenie skali programu skupu aktywów niż większe zmiany stóp. Doświadczenia ze strefy euro sugerują, że przy ich poziomie bliskim zera nie dochodzi do poprawy popytu na kredyt. Skup aktywów pomoże natomiast w utrzymaniu rentowności Treasuries na umiarkowanym poziomie mimo dużych podaży.

Minutes praktycznie nie miało wpływu na rynek. Inwestorzy już wcześniej spodziewali się poluzowania polityki Fed w kolejnych miesiącach - obecnie stawki rynku pieniężnego wyceniają około 20pb obniżki w ciągu roku.

ING Bank


Dowiedz się więcej na temat: Fed | EBC | stopy procentowe | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »