Greenspan ocenia kryzys

Były szef Fed Alan Greenspan ocenił w środę, że rosnący koszt kredytu w amerykańskiej gospodarce jest "bardzo dramatyczny". Greenspan stwierdził też, że prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA jest mniejsze niż 50 proc.

Dodał, że skutki kryzysu na rynku kredytów hipotecznych subprime w USA mogą być odczuwalne w Europie i Kanadzie oraz pośrednio w Japonii. Greenspan ocenił, że na rynku kredytów hipotecznych może być jeszcze więcej kłopotów z płatnościami, bo inwestorzy żądają

wyższych cen za bardziej ryzykowne aktywa.

Nawet jeśli w IV kwartale tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki gwałtownie spowolni, to część bankowców z Fed nie poprze kolejnej obniżki stóp procentowych na posiedzeniu Rezerwy Federalnej 11 grudnia. Szef Fed z Filadelfii Charles I.Plosser powiedział w wywiadzie dla "The New York Times", że spodziewa się w tym kwartale wzrostu PKB w USA o 1,5 proc. lub jeszcze niższego. Dodał jednak, że nie poprze kolejnej obniżki stóp procentowych, dopóki spowolnienie w gospodarce USA nie będzie jeszcze mocniejsze od tego, które prognozuje.

Reklama

"Nie byłbym zdziwiony, gdyby PKB w USA w IV kwartale wzrósł o 1 do 1,5 proc." - powiedział Plosser. "Jest to już uwzględnione w moich prognozach" - dodał. "Ale kluczowe jest tu, że wzrost gospodarczy powinien być jeszcze poniżej tych prognoz, aby ponownie obniżyć podstawowe stopy procentowe" - stwierdził Plosser. Plosser popierał obniżki stóp procentowych we wrześniu o 50 pkt. bazowych, gdy główna stopa procentowa została obniżona do 4,75 proc. z 5,25 proc. Plosser nie zgadzał się jednak na kolejną obniżkę, o 25 pkt bazowych, o której Fed zdecydował 31 października. Stwierdził, że było za mało danych makro, które uzasadniałyby akcję Fed.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kryzys | 50+ | ocenianie | greenspan | Fed | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »