Już niemal 4 złote za franka

Początek sierpnia na rynkach jest bardzo nerwowy. Napływające informacje brzmią jak powtórka sprzed trzech miesięcy - spór handlowy zaostrza się, a sytuacja gospodarcza pogarsza. W tej sytuacji inwestorzy szukają bezpiecznych przystani. Jedną z nich okazuje się frank szwajcarski.

W naszej ocenie porozumienie na szczycie G20 sprzed miesiąca od początku nie dawało szans na trwałą poprawę relacji na linii USA - Chiny. Rynki żyły jednak w iluzji, iż poklepanie się po ramionach prezydentów dwóch najmocniejszych gospodarczo państw i jednoczesne wsparcie ze strony (przypartego do muru) Fed zapewni eksplozję hossy i pociągnie za sobą również koniunkturę gospodarczą.

Tymczasem, jak okazało się nie po raz pierwszy, Trumpowi maksima na Wall Street potrzebne były do re-eskalacji konfliktu handlowego, który jest jednym z elementów kampanii wyborczej w USA. Jednocześnie Fed również nie do końca "spełnił swoje zadanie", bo choć stopy procentowe obniżył, to zdołał trzeźwo zauważyć, że przecież od strony konsumenckiej amerykańska gospodarka jest na wieloletnich szczytach. Efekt jest taki, że ryzyko dla głębszego globalnego spowolnienia właśnie znacząco wzrosło, ponieważ przemysł już wcześniej miał duży problem z wyjściem z dołka, a teraz doszła ogromna doza niepewności biznesowej (w Europie spotęgowanej dodatkowo brexitem).

Reklama

Niepewność rynkowa zazwyczaj nie służy złotemu, a teraz polska waluta obciążona jest presją wynikającą z oczekiwanego luzowania polityki pieniężnej przez EBC. Co prawda, rynki nie oczekują podobnego ruchu ze strony RPP (byłoby to dodatkowo trudne do uzasadnienia przy inflacji na poziomie 2,9%), jednak to nie ma tak dużego znaczenia - słabość euro zazwyczaj ciąży notowaniom walut naszego regionu, a już niemal zawsze, gdy towarzyszą jej spadki na giełdach.

Z drugiej strony SNB, który już wcześniej obniżył stopy do najniższego na świecie poziomu, prawdopodobnie nie będzie iść w ślady EBC. Różnica w stopach (dotąd niekorzystna dla franka) zatem zmniejsza się, a dodatkowo niepewność ekonomiczna i polityczna faworyzują szwajcarską walutę. Wszystko to sprawia, że frank kosztuje już 3,96 złotego i niebezpiecznie zbliża się do bariery 4,00. Czy może ją przekroczyć? Jak najbardziej tak, choć zapewne przejściowo.

Eskalacja niepewności rynkowej nie jest wykluczone, a w przeszłości zdarzało się, że w okresie wakacyjnym złoty skokowo tracił i później dość szybko odrabiał straty. Tak może być i tym razem - spadek kursu EURCHF w okolice 1,06 wywindowałby kurs CHFPLN powyżej 4,00, ale jednocześnie być może zmusiłby SNB do interwencji walutowej. O ile osłabienie złotego może być przejściowe, o tyle kłopoty gospodarcze już nie i warto o tym pamiętać również w kontekście polskiej gospodarki, która obecnie korzysta ze wsparcia fiskalnego, którego wpływ wygaśnie jednak w przyszłym roku.

Przemysław Kwiecień

główny ekonomista XTB

Sprawdź notowania franka online!

Co ze złotym? Złoty może osłabić się wobec euro do poziomu 4,34, choć prawdopodobna jest również stabilizacja na obecnym poziomie - oceniają ekonomiści. Rentowności 10-latek mogą odbić do poziomu 2,1 proc. "Krajowy rynek finansowy będzie (we wtorek - PAP) pozostawał pod wpływem nastrojów globalnych, a na nie wciąż kluczowy wpływ mają nastroje protekcjonistyczne w handlu. Utrzymanie awersji do ryzyka może spowodować wzrost kursu EUR/PLN w kierunku 4,34, choć po ostatnim ruchu bardziej prawdopodobna jest stabilizacja" - napisali w komentarzu dziennym specjaliści banku Millennium. Rynek długu "Krajowe SPW pozostają pod wpływem tendencji kształtujących się na rynkach bazowych. W razie korekcyjnego wzrostu rentowności zagranicznych benchmarków, krajowa krzywa może rosnąć we wtorek w stronę 2,10 proc. w sektorze dziesięcioletnim" - napisali w biuletynie dziennym ekonomiści Banku Pekao. Na rynkach bazowych rentowności ustabilizowały się i dla amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,768 proc., a niemieckich -0,514 proc.
wtorek poniedziałek poniedziałek
9.42 15.20 9.49
EUR/PLN 4,3148 4,3125 4,3143
USD/PLN 3,8489 3,8599 3,8768
CHF/PLN 3,9499 3,9586 3,9637
EUR/USD 1,1210 1,1173 1,1129
PS0721 1,52 1,51 1,51
PS1024 1,80 1,77 1,75
DS1029 2,06 2,04 2,03
PAP
x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: frank szwajcarski | kredyty we frankach | kredyty walutowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »