Koniec papieru w relacjach z bankami?
Powstanie rynkowy standard zdalnego podpisywania dokumentów. Trzy duże polskie banki inwestują wspólnie w spółkę Autenti oferującą taką usługę. To ma być przełomowe rozwiązanie.
PKO BP, Alior i BNP Paribas inwestują wspólnie w spółkę Autenti, która oferuje usługę identyfikacji klienta i podpisu elektronicznego poprzez platformę wymiany i autoryzacji dokumentów w internecie.
Dziś prezesi trzech banków podpisali w tej sprawie porozumienie. W spółkę inwestują również dwa fundusze Venture Capital. Łączna kwota inwestycji wynosi 17 mln zł. Platforma umożliwia podpisywanie dokumentów online na różnych urządzeniach, m.in. smartfonach czy tabletach. Nie trzeba skanować dokumentów i ich przesyłać. W ten sposób ma powstać nowy, bankowy, rynkowy standard zdalnego podpisywania dokumentów.
- Potencjał usługi jest duży zarówno dla firm w relacjach z klientami jak i digitalizacji obrotu dokumentów wewnątrz firmami. Myślimy o usługach nie tylko w aspekcie lokalnym, ale też międzynarodowym - mówi Grzegorz Wójcik, prezes firmy Autenti. To jest rozwiązanie prawnie wiążące tak samo jak podpis odręczny.
- To ma na celu wyeliminować papier, zarówno w obrocie dokumentów wewnątrz firm jak i w relacjach z klientami - mówi Przemek Gdański, prezes BNP Paribas.
To rozwiązanie jest wygodne i tym różni się od innych, łącznie z podpisami elektronicznymi, bo wystarczy kliknięcie. Proces papierowy, poza względami ekologicznymi, jest niewygodny i wiąże się z ryzykiem zgubienia dokumentu papierowego. Tu tego ryzyka nie ma - mówi Krzysztof Bachta, prezes Alior banku. Jak dodaje, za kilka lat może to być rozwiązanie paneuropejskie.
Firma rozwija to rozwiązanie od pięciu lat, a dziś jest ukoronowanie tych działań. My jako PKO BP mamy miliony klientów, którzy czekają na takie rozwiązania i setki milionów umów, które podpisujemy papierowo To mam nadzieję będzie kolejny etap rewolucji technologicznej w banku - ocenia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.
Platforma Autenti już działa i jest wdrożona w ponad 200 firmach w Polsce. To co unikalne, dzięki współpracy z BNP Paribas dopracowaliśmy to rozwiązanie - podkreśla Wójcik. Praktycznie każdy dokument można w ten sposób podpisywać, z wyjątkami tych, co do których przepisy narzucają inne wymogi. Prezes Autenti deklaruje, że spółka jest otwarta na współpracę z innymi bankami.
Monika Krześniak-Sajewicz