Kurs szwajcarskiego franka za wysoki?

​Szwajcarski Narodowy Bank w grudniu utrzymał swoją główną stopę procentową na niezmienionym poziomie (-0,75 proc.), co było zgodne z oczekiwaniami rynku. W komunikacie zaznaczono, że ekspansywna polityka pieniężna jest konieczna dla zapewnienie stabilności cen oraz wsparcia ożywienia gospodarczego. Jednocześnie SNB w swoim komunikacie zwrócił uwagę, że kurs franka szwajcarskiego pozostaje wysoki.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W konsekwencji, jeśli zajdzie taka potrzeba, SNB jest skłonny interweniować na rynku walutowym.

SNB opublikował także swoje najnowsze projekcje makroekonomiczne. SNB oczekuje, że w 2021 r. szwajcarski PKB zwiększy się o ok. 3,5 proc. (bez zmian względem wrześniowej projekcji), a w 2022 r. wzrośnie o ok. 2 proc..

Ze względu na wzrost cen dóbr importowanych, w szczególności ropy naftowej, oraz wyższe ceny niektórych dóbr spowodowane narastającymi barierami podażowymi podniesiona została również ścieżka inflacji.

Reklama

Zgodnie z grudniową projekcją inflacja wyniesie 0,6 proc. w 2021 r. (0,5 proc. we wrześniowej projekcji), 1,0 proc. w 2022 r. (0,7 proc.) oraz 0,6 proc. w 2023 r. (0,6 proc.).

Prognozujemy, że kurs CHF/PLN na koniec 2021 r. wyniesie 4,48, a na koniec 2022 r. obniży się do 4,18.

CHF/PLN

4,5362 -0,0109 -0,24% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Kurs kupna 4,5339
  • Kurs sprzedaży 4,5385
  • Max 4,5534
  • Min 4,5215
  • Kurs średni 4,5362
  • Kurs odniesienia 4,5471
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Stopy w Rumunii

Bankiem wykazującym najmniejszą awersję do inflacji jest Narodowy Bank Rumunii (NBR), który jeszcze do niedawna prowadził politykę wait-and-see i utrzymywał niezmieniony poziom stóp procentowych.

Dopiero w październiku i listopadzie stopa procentowa została każdorazowo podniesiona o 25 pb i osiągnęła poziom 1,75 proc.. Biorąc pod uwagę fakt, że prognozowana przez NBR inflacja przekroczy 8,5 proc. na koniec II kw. 2022 r. uważamy, że zacieśnianie polityki pieniężnej w tym kraju będzie kontynuowane.

Oczekujemy, że stopy procentowe zostaną podniesione o 50 pb w I kw. 2022 r. i kolejne 25pb w II kw. do poziomu 2,5 proc. i cykl zostanie zakończony. Ze względu na interwencje walutowe banku centralnego uważamy, że kurs EUR/RON pozostanie relatywnie stabilny w przedziale 4,91-4,95 do końca 2023 r.

Stopy na Węgrzech

Węgrzy ostatnio zwiększyli stopę depozytową, choć w obliczu wysokiej inflacji Narodowy Bank Węgier (MNB) utrzymuje dosyć jastrzębie nastawienie. MNB zwraca uwagę nie tylko na bieżący poziom inflacji, lecz również na ryzyko nadmiernego wzrostu cen w kolejnych kwartałach odwołując się głównie do ryzyka wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy.

Od maja br. główna stopa procentowa została podniesiona już o 180 pb do 2,40 proc.

Zgodnie z wypowiedziami B. Viraga, wiceprezesa MNB bank centralny będzie kontynuował cykl zacieśniania polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. Ponadto, w przypadku MNB, ważnym czynnikiem determinującym zmiany w polityce pieniężnej jest kształtowanie się kursu EUR/HUF z uwagi na jego wpływ na inflację. Od rozpoczęcia cyklu zacieśniania podwyżek forint umocnił się względem euro tylko o ok. 3 proc.

Oczekujemy, że w I kw. 2022 MNB podniesie główną stopę procentową jeszcze dwukrotnie po 30 pb do 3,0 proc. i zakończy cykl.

Podwyżkom głównej stopy procentowej będzie również towarzyszyć wzrost oprocentowania 1- tygodniowego depozytu oferowanego przez MNB bankom komercyjnym. Wraz z zacieśnianiem polityki pieniężnej oczekujemy stopniowego umocnienia forinta z zasięgiem 350 za euro na koniec 2022 r. i 340 na koniec 2023 r.

Czechy ostro idą ze stopami

Narodowy Bank Czech podniósł ostatnio tygodniu główną stopę procentową, (dwutygodniową stopę repo) o 100 pb do 3,75 proc.. Ankietowanie analitycy oczekiwali mniejszej podwyżki stóp, o 75 pb. Od początku cyklu podwyżek stóp w tym roku CNB podniosło je o 350 pb. Wyższa od oczekiwań skala zacieśnienia to prawdopodobnie rezultat ostatniego zaskoczenia CPI w tym kraju, która w listopadzie zbliżyła się do 8 proc.r/r.

W komentarzu CNB stwierdziło, że nowa projekcja inflacji (poznamy ją w lutym) prawdopodobnie pokaże wyższą ścieżkę CPI, PKB i płac. Sugeruje to, że już na początku 1kw22 główna stopa procentowa w Czechach znajdzie się ponad poziomem 4 proc.

Raport Credit Agricole Bank Polska , ING Bank

Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »