Kursy walut (06.03.2023). Ile trzeba płacić za euro, dolara i franka szwajcarskiego?

Złoty na początku tygodnia nie wykazuje większych ruchów na głównych parach walutowych. Za euro trzeba płacić około godziny 7 niecałe 4,71 złotego (+0,01 proc. od piątkowego zamknięcia), za dolara 4,42 złotego (-0,1 proc.) a franka szwajcarskiego 4,72 złotego (-0,05 proc.).

W tym tygodniu presję na polską walutę mogą wywierać jednak liczne wydarzenia makroekonomiczne tak w kraju, jak i za granicą.

Głównym punktem uwagi krajowego rynku finansowego w drugim tygodniu marca będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych (środa) i konferencja prezesa NBP (prawdopodobnie czwartek). BGK przeprowadzi w czwartek przetarg sprzedaży obligacji.

Co zrobi NBP? W środę posiedzenie rady

EUR/PLN

4,2601 -0,0034 -0,08% akt.: 20.05.2024, 07:20
  • Kurs kupna 4,2583
  • Kurs sprzedaży 4,2618
  • Max 4,2614
  • Min 4,2610
  • Kurs średni 4,2601
  • Kurs odniesienia 4,2635
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewają się, że w marcu i w całym 2023 r. RPP utrzyma stopę referencyjną NBP na obecnym poziomie 6,75 proc. W 2024 r. prognozy wskazują na obniżki stóp łącznie o 150 pb. do 5,25 proc. Ścieżka stóp pozostała zasadniczo niezmieniona względem konsensusu z poprzedniego miesiąca.

Reklama

Rada utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie od października 2022 r. (po 11 z rzędu podwyżkach do września ub. r.), przy czym do tej pory formalnie nie ogłosiła końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Prezes NBP i część członków Rady wskazywała, że marcowa projekcja może być kluczowa dla podjęcia decyzji w tej kwestii.

Ogłoszenie końca cyklu nie jest jednak przesądzone, biorąc pod uwagę zaostrzenie retoryki głównych banków centralnych po ostatnich negatywnych niespodziankach inflacyjnych, a także brak pełnej informacji co do kształtowania się inflacji w Polsce na początku roku. W związku z coroczną rewizją wag koszyka inflacyjnego GUS opublikuje odczyt CPI za luty dopiero w połowie marca (brak odczytu flash na koniec miesiąca).

"Przypomnijmy: raport (NBP o inflacji - PAP) z listopada przewidywał, że dopiero pod koniec 2025 r. wskaźnik CPI zbliży się co celu inflacyjnego 2,5 proc. Nowa projekcja inflacji weźmie zapewne pod uwagę nieco lepszy punkt startowy CPI: w IV kw. 2022 wyniósł on średnio 17,3 proc. a nie 17,9 proc. jak zakładano w listopadzie, a w I kw. 2023 najprawdopodobniej będzie niżej od przewidywanego wcześniej poziomu 19,6 proc. Chociaż co do tego ostatniego trudno mieć pewność przed publikacją danych o inflacji lutowej (a te poznamy dopiero 15 marca), które zdefiniują punkt szczytowy CPI i ujawnią m.in. wpływ przeszacowania wag" - napisano w tygodniowym raporcie Santandera.

USD/PLN

3,9150 -0,0075 -0,19% akt.: 20.05.2024, 07:20
  • Kurs kupna 3,9132
  • Kurs sprzedaży 3,9167
  • Max 3,9202
  • Min 3,9164
  • Kurs średni 3,9150
  • Kurs odniesienia 3,9225
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Projekcja marcowa da sygnał do obniżek stóp?

"Dodatkowo, punkt startowy inflacji bazowej raczej nie będzie wiele lepszy. Jednocześnie, perspektywy dla krajowego wzrostu gospodarczego raczej się poprawiły niż pogorszyły od listopada, a napływające ostatnio dane ze świata wyraźnie wskazują większą odporność koniunktury i większą uporczywość inflacji za granicą. Mamy więc spore wątpliwości czy wyniki marcowej projekcji NBP będą w stanie mocno uzasadnić formalne zakończenie cyklu podwyżek stóp i nie spodziewamy się teraz takiej decyzji" - dodano.

Zwyczajowo dzień po publikacji decyzji RPP zwoływana jest konferencja prezesa NBP. W lutym prezes Glapiński na ocenił, że inflacja w Polsce na koniec roku może być jednocyfrowa, w przedziale 6-9 proc.

Wobec spodziewanej, również przez część uczestników rynku, szybkiej dezinflacji w Polsce uwaga inwestorów zwrócona będzie na sygnały dotyczące perspektyw dla obniżek stóp procentowych.

Prezes NBP oraz większość członków RPP, nie tylko z jastrzębiego skrzydła, wskazywali w ostatnich tygodniach, że dyskusja o obniżkach stóp jest obecnie przedwczesna. Glapiński wskazał jednocześnie pod koniec lutego, że chciałby, aby warunki do obniżek stóp pojawiły się pod koniec 2023 r.

Co się dzieje na świecie w tym tygodniu?

Tydzień upłynie w oczekiwaniu na piątkowy raport z rynku pracy USA za luty. Preludium do danych będą wystąpienia prezesa Fed J. Powella we wtorek i w środę. W piątek nad ranem decyzję Banku Japonii ws. parametrów polityki pieniężnej ostatni raz ogłosi ustępujący prezes Haruhiko Kuroda.

Konsensus na piątkowe dane z USA zakłada wzrost liczby etatów w sektorze pozarolniczym w lutym o 200-215 tys. (Reuters, BBG).

Mocna niespodzianka w górę w odczycie za styczeń (517 tys. vs. oczekiwane 189 tys.), w połączeniu z późniejszymi danymi inflacyjnymi w USA i Europie, skutkowały powrotem na rynek zakładów reflacyjnych, zaostrzeniem retoryki przez banki centralne, a tym samym przeszacowaniem w górę ścieżki stóp procentowych za Oceanem i w strefie euro.

We wtorek Powell zjawi się przed komisją Senatu USA ds. bankowości, a w środę przed komisją Izby Reprezentantów ds. usług finansowych.

CHF/PLN

4,3064 -0,0074 -0,17% akt.: 20.05.2024, 07:20
  • Kurs kupna 4,3044
  • Kurs sprzedaży 4,3084
  • Max 4,3127
  • Min 4,3081
  • Kurs średni 4,3064
  • Kurs odniesienia 4,3138
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Wystąpienia Powella pozwolą zweryfikować, czy ostatnie dość jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Fed, w odpowiedzi na mocne dane makro (inflacja, wydatki konsumenckie, rynek pracy) oddają stanowisko większości tego gremium, skupiające się zwykle wokół prezesa.

Obecnie rynek wycenia, że główna stopa procentowa w USA wzrośnie docelowo w okolice 5,5 proc. i nie zostanie obniżona przed 2024 r.

Wracając na Stary Kontynent, w kolejnych dniach pojawią się ważne dane makro za styczeń. W poniedziałek napłyną wskazania sprzedaży detalicznej ze strefy euro, a we wtorek i środę zamówienia w przemyśle i produkcja przemysłowa w Niemczech.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | euro | dolar | frank szwajcarski | kursy walut
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »