Kursy walut (21.06). Złoty pozostaje mocny, szczególnie do dolara
Złoty pozostaje mocny w stosunku do głównych walut. W środę rano (ok. 07.30) za euro płacono 4,44 zł; za dolara 4,07 zł, a za franka szwajcarskiego 4,53 zł.
Wpływ na notowania złotego mogą mieć publikowane w środę nowe informacje z polskiej gospodarki (dane za maj). Główny Urząd Statystyczny poda dane dot. produkcji przemysłowej, cen produkcji oraz przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia.
"Prognozujemy, że produkcja przemysłowa obniżyła się w maju o 2,0 proc. r/r (konsensus: -3,0 proc.) po spadku o 6,4 proc. r/r w kwietniu" - przewidywali w swoim komentarzu analitycy ING Banku Śląskiego.
Na rynku globalnym wydarzeniem, na które czekają inwestorzy, będzie wystąpienie szefa Fed J.Powella w kongresie USA.
Obniżka stóp procentowych w Chinach, tak jak się spodziewano, nie okazała się mocnym globalnym czynnikiem wpływającym na rynek walutowy (obniżka była oczekiwana).
W tym tygodniu (piątek) poznamy wstępne odczyty PMI w Europie Zachodniej i USA. w czwartek zapadną decyzje banków centralnych (Bank Anglii, Szwajcarii, Norwegii i Turcji) ws. stóp procentowych.
"Złoty wyhamował nieco trend aprecjacyjny, gdzie lokalne wsparcie na EUR/PLN wypada w rejonie 4,43 PLN. Trend wzrostowy pozostaje jednak aktualny, szczególnie na zestawieniu z frankiem czy dolarem amerykańskim" - komentował wtorkowe wydarzenia na rynku walutowym Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.