Kursy walut: Dolar szykuje się do skoku

Obawy dotyczące spowolnienia w Chinach szybko minęły i na rynki powrócił apetyt na ryzyko, co przekłada się we wtorek rano na lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku. Dzisiaj na tapecie mamy dane z USA dotyczące kwietniowej sprzedaży detalicznej, oraz produkcji przemysłowej (odpowiednio o godz. 14:30 i 15:15), a także zaplanowane na wieczór wystąpienie szefa FED, które ma być poświęcone inflacji (godz. 20:00).

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Rynki mają jednak świadomość, że ruch o 75 p.b. na najbliższych posiedzeniach jest mało realny, chociaż zapowiedzi dłuższej serii podwyżek (łącznie z ruchem we wrześniu) w skali 50 p.b. miałyby "jastrzębi" wydźwięk.

Dzisiaj najlepiej radzi sobie funt, który został wsparty jastrzębimi komentarzami ze strony przedstawicieli Banku Anglii sugerujących, że konieczne mogą być bardziej zdecydowane działania w walce z inflacją. Mocne są też korony skandynawskie (odreagowując słabość z ostatnich dni), a także waluty Antypodów.

Reklama

Dolar australijski korzysta na "jastrzębich" zapiskach z ostatniego posiedzenia RBA, które pokazały, że decydenci są gotowi na wyraźniejsze podwyżki stóp procentowych (w maju cykl został zainicjowany ruchem o 25 p.b.).

Najsłabszy jest jen - USDJPY broni poziomu 129,00, co jest reakcją na niewielki wzrost rentowności amerykańskich treasuries. Na rosnących oczekiwaniach, co do podwyżki stopy depozytowej przez ECB w lipcu, korzysta EURUSD.

EUR/USD - pierwszy cel zrealizowany

Notowania EUR/USD powróciły w okolice 1,0470 wyznaczane przez dawny dołek z końca kwietnia b.r. Wsparciem dla euro są rosnące oczekiwania, co do podwyżki stopy depozytowej przez EBC w lipcu, oraz jej wyjścia ponad poziom 0,0 proc. (obecnie -0,50 proc.) do końca roku. Niemniej skala odbicia EUR/USD to głównie zasługa słabnącego na szerokim rynku dolara.

Zejście na dolarowym koszyku FUSD poniżej poziomu 103,81 pkt., który wyznaczał dawny szczyt z marca 2020 r. to dodatkowy sygnał, że korekta amerykańskiej waluty może potrwać nieco dłużej. W takim scenariuszu należy, zatem oczekiwać, że EUR/USD zawalczy z linią spadkową trendu przy 1,0590 i spróbuje ją naruszyć.

EUR/USD

1,0748 0,0019 0,18% akt.: 26.04.2024, 10:36
  • Kurs kupna 1,0747
  • Kurs sprzedaży 1,0749
  • Max 1,0748
  • Min 1,0720
  • Kurs średni 1,0748
  • Kurs odniesienia 1,0729
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Wykres tygodniowy FUSD

Sporządził: Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

DM BOŚ S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »