Kursy walut: Ile pod koniec roku będzie kosztować euro?

Jak powiedział główny ekonomista DM TMS Brokers Konrad Białas, EUR/PLN może pozostać do końca roku blisko poziomu 4,50.

Jego zdaniem długi koniec krzywej rentowności do końca grudnia utrzyma się w okolicy 1,25 proc., a krótki koniec krzywej może pójść lekko w dół.

- Na poziomie blisko 4,50/EUR złoty jest zbyt tani. Z pomocą NBP został sztucznie wyniesiony na wyższe poziomy i spodziewam się, że nawet przy sprzyjających nastrojach rynkowych pozostanie na nich do końca roku. Jeśli wierzyć spekulacjom, interwencja walutowa NBP miała podbić wartość rezerw walutowych banku na koniec roku. Z tego względu przed 1 stycznia inwestorzy niechętnie będą kupować złotego, gdyż będą obawiać się kolejnej interwencji - powiedział Konrad Białas.

Reklama

Ekonomista spodziewa się, że do końca roku kurs EUR/PLN pozostanie stabilny, a ewentualne umocnienie złotego może nastąpić dopiero po 31 grudnia.

- W tym tygodniu nie przywiązywałbym dużej wagi do zmian na rynku walutowym. Płynność jest ograniczona, a ewentualna zmienność nic nie mówi o sytuacji rynkowej - dodał.

W trakcie poniedziałkowej sesji kurs EUR/PLN wzrósł z 4,48 do nawet blisko 4,50, jednak na koniec dnia powrócił w okolice 4,48. Podobnie zachował się USD/PLN, przy czym ten poruszał się między 3,665 a 3,69. Z kolei EUR/USD w ciągu dnia zniżkował z 1,22 do 1,20, a na koniec dnia dolar oddał całość swojego umocnienia.

EUR/PLN

4,3086 -0,0278 -0,64% akt.: 19.04.2024, 22:58
  • Kurs kupna 4,3068
  • Kurs sprzedaży 4,3103
  • Max 4,3667
  • Min 4,3094
  • Kurs średni 4,3086
  • Kurs odniesienia 4,3364
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Rynek długu

W poniedziałek rentowności krajowych SPW na środku i krótkim końcu krzywej poszły w dół o około 4 pb wobec poziomów z 23 grudnia. W tym czasie długi koniec pozostał bez większych zmian.

- W ostatnim czasie banki sprzedawały papiery z krótkiego końca krzywej. Robiły to w obawie przed wycofaniem depozytów przez korporacje po pierwszych zapowiedziach ujemnego oprocentowania lokowanych przez nie środków. Taki ruch ze strony przedsiębiorstw wiązałby się z większym zapotrzebowaniem banków na gotówkę. Po fali wyprzedaży krótkiego końca krzywej, wyższa dochodowość skusiła do ponownego zakupu papierów 2-letnich. Na koniec roku banki mogą chcieć lokować nadpłynność w papiery skarbowe, zmniejszające podatek bankowy - powiedział Konrad Białas.

- Z tego względu do końca roku krótki koniec może zejść jeszcze o kilka pkt. w dół, jednak już w styczniu może znów pójść w górę. Z kolej długi koniec do końca grudnia prawdopodobnie utrzyma się w okolicy 1,25 proc. - ocenił.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,953 proc. (+2,3 pb), a niemieckich -0,556 proc. (-0,7 pb).

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii! 

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kursy walut | EUR/PLN | złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »