Kursy walut. Prezent od losu dla złotego

Jak wiele tydzień może zmienić na rynkach finansowych... Jeszcze w ubiegły poniedziałek rano sytuacja na rynku złotego nie była dobra. Pomimo nakładania kolejnych obostrzeń w Europie, nasza waluta odrobiła w zasadzie wszystkie straty. Co się stało i co czeka teraz złotego?

W ubiegłym tygodniu mieliśmy wybory prezydenckie w USA i to one były w centrum wydarzeń. Choć nie mają bezpośredniego znaczenia dla złotego, tym razem okazały się bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na notowania. Cofnijmy się o nieco ponad tydzień - kolejne europejskie kraje, w tym Polska, nakładają ograniczenia aby powstrzymać pandemię. W niektórych przypadkach (jak choćby Francja) obecny lockdown niewiele różni się od tego z wiosny.

Można powiedzieć, że pod tym względem zrealizował się czarny scenariusz i kurs złotego odzwierciedlał niewycenione wcześniej dodatkowe problemy dla europejskiej gospodarki. Co zmieniły zatem wybory w USA? W praktyce niewiele. Może się wręcz okazać, że wygrana Joe Bidena będzie oznaczać również nałożenie większych ograniczeń w USA. Jednak jak pisałem przed tygodniem, inwestorzy są w kleszczach pomiędzy pogarszającymi się fundamentami, a presją ulokowania kapitału, którego wartość jest podgryzana przez inflację w otoczeniu zerowych stóp procentowych. W efekcie po panice sprzed tygodnia mieliśmy wydawałoby się kompletnie nieracjonalną euforię, która amerykańskie indeksy wywindowała w rejony historycznych szczytów, ale zapewniła również ekspresowe odbicie na europejskich parkietach, a w konsekwencji - umocnienie złotego.

Reklama

Skoro o stopach procentowych mowa, RPP nie zdecydowała się na zmianę parametrów polityki, choć mówiło się o możliwości obniżenia stopy referencyjnej - nawet do poziomu negatywnego. Oczywiście, taki ruch cały czas nie jest wykluczony, a jego wprowadzenie w życie odbiłoby się niekorzystnie na notowaniach złotego. Póki co złoty dostał od globalnego rynku nieoczekiwany prezent i istotnie się umocnił - wbrew fundamentom. Potencjał do kontynuacji tego ruchu wydaje się jednak ograniczony, szczególnie, że zarówno para EURPLN, jak i USD/PLN są blisko poziomów wsparć (4,48 I 3,76). W tym tygodniu mamy mniej kluczowych wydarzeń. Moim zdaniem warto obserwować, czy w USA po wyborach, gdzie statystyki pandemii wydają się zmieniać z pewnym opóźnieniem, nie będzie tendencji do zwiększania ograniczeń. O 9:25 euro kosztowało 4,4883 złotego, dolar 3,7761 złotego, frank 4,2003 złotego, zaś funt 4,9663 złotego.

Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

EUR/PLN

4,2633 0,0050 0,12% akt.: 20.12.2024, 22:58
  • Kurs kupna 4,2600
  • Kurs sprzedaży 4,2666
  • Max 4,2673
  • Min 4,2487
  • Kurs średni 4,2633
  • Kurs odniesienia 4,2583
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »