Kursy walut: Złoty będzie proinflacyjny

Złoty będzie do końca roku czynnikiem proinflacyjnym, można przyjąć, że w drugiej połowie roku PLN będzie dodawał 0,8-1,0 pkt. proc. do inflacji CPI - prognozują ekonomiści Banku Pekao.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Kurs złotego wpłynie na inflację

"Ostatnie umocnienie złotego nie jest duże. Od końca kwietnia polska waluta zyskała ok. 2,5 proc. 'Wojenne' straty, jak widać, wciąż nie są odrobione i złoty jest tak słaby (nominalnie), jak był w momencie, gdy w listopadzie odblokował się kanał kursowy polityki pieniężnej. W szerszej perspektywie widać, że złoty jest relatywnie słaby. Licząc po średnich miesięcznych poziomach, maj nie przyniósł zbyt wiele korzyści" - napisali na Twitterze ekonomiści.

Reklama

"Jak to zatem wpływa na inflację? Robiliśmy to ćwiczenie wielokrotnie, czas je odświeżyć. Wygląda na to, że złoty będzie do końca roku czynnikiem proinflacyjnym. Można przyjąć, że w II połowie roku złoty będzie dodawał 0,8-1,0 pkt. proc. do inflacji CPI" - dodali.

EUR/PLN

4,3227 0,0054 0,12% akt.: 26.04.2024, 12:56
  • Kurs kupna 4,3209
  • Kurs sprzedaży 4,3244
  • Max 4,3274
  • Min 4,3148
  • Kurs średni 4,3227
  • Kurs odniesienia 4,3173
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

W ocenie analityków BNP Paribas BP

Zdaniem Dybuły, mimo nadchodzącego spowolnienia gospodarczego Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych - stopa referencyjna NBP osiągnie pod koniec roku poziom 8 proc.

"Tak wysokie poziomy inflacji wymagają dalszych podwyżek stóp procentowych, kontynuacji bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej. Spodziewamy się, że RPP podniesie stopę procentową do 8 proc. w tym roku" - powiedział ekonomista.

W ocenie BNP Paribas BP, przestrzeń do nieznacznych obniżek stóp procentowych może pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku.

"Poluzowanie polityki pieniężnej w przyszłym roku będzie oprócz zachowania inflacji w dużej mierze zależeć od kształtowania się polityki fiskalnej. W świetle zaplanowanych na 2023 rok wyborów parlamentarnych nie można wykluczyć prób stymulacji gospodarki poprzez narzędzia budżetowe" - zaznaczono w prezentacji.

"Takie działania zwiększyłyby ryzyko utrwalenia się inflacji, a tym samym zmniejszyły przestrzeń dla obniżek stóp procentowych. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy jednak, że spowolnienie inflacji bazowej w przyszłym roku stworzy warunki do nieznacznego złagodzenia warunków monetarno-finansowych" - dodano.

Według analityków Goldman Sachs

 Inflacja w "nadchodzących miesiącach" będzie dalej rosnąć. Bazowy scenariusz przewiduje, że w czerwcu wyniesie ona 14,5 proc. rdr.  Ich zdaniem stopy procentowe w tym roku osiągną poziom 7,00 proc.

Analitycy Goldman Sachs odnieśli się do umocnienia złotego.  "Kluczowy wpływ na to, jak bardzo NBP będzie zacieśniał politykę pieniężną, będą miały zmiany kursu walutowego, dlatego sądzimy, że ostatnie umocnienie złotego będzie mile widziane przez decydentów" - wskazano.

"NBP będzie musiał zachować czujność i utrzymać swoje stosunkowo jastrzębie nastawienie, aby doprowadzić do trwałej aprecjacji kursu walutowego" - podkreślili eksperci.

Opinia analityków Morgan Stanley

Rada Polityki Pieniężnej zwolni tempo zacieśniania polityki monetarnej, w czerwcu zdecyduje się na podwyżkę o 50 pb - prognozują analitycy Morgan Stanley. W ocenie analityków, docelowo stopa procentowa znajdzie się na poziomie 7 proc. w III kw. 2022 r.

"Oczekujemy, że NBP zwolni tempo dalszego zacieśniania polityki pieniężnej do podwyżki o 50 pb na nadchodzącym posiedzeniu, z ryzykiem ruchu o 75 pb. Jednocześnie oczekujemy, że w komunikacie Rada przekaże, że będzie kontynuowała zacieśnianie tak długo, jak długo inflacja będzie rosła. Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku stopy procentowe osiągną szczyt na poziomie 7,00 proc. Przestrzeń do obniżek stóp 2023 r. jest niewielka" - napisano w raporcie.
"Na majowym posiedzeniu NBP zwolnił tempo zacieśniania do 75 pb ze 100 pb w kwietniu, zaznaczając pojawienie się obaw o wzrost i sygnalizując jednocześnie dalsze zacieśnienie. Od tego czasu dane o wzroście i inflacji nadal zaskakiwały w górę w stosunku do prognoz NBP, ale szczegółowe dane ujawniły pogorszenie się struktury wzrostu gospodarczego i wolniejszy wzrost inflacji bazowej. Wypowiedzi członków RPP wskazują na kontynuację cyklu podwyżek, ale ostatnie wypowiedzi prezesa Glapińskiego sugerują, że będzie następowało to w bardziej ostrożnym tempie" - dodano.

Najbliższe posiedzenie RPP jest zaplanowane na 8 czerwca.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


PAP
Dowiedz się więcej na temat: kurs złotego | inflacja w Polsce | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »