Litwiniuk, RPP o obniżkach stóp w tym roku. "Nie ma dzisiaj podstaw do tego"

Myślenie o obniżkach stóp procentowych na jesieni byłoby sprzeczne z wynikami marcowej projekcji inflacji - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jego zdaniem wzrost cen w Polsce powinien znacząco wyhamować.


"Poziom wzrostu cen powinien znacząco zmaleć. To jest pogląd, który znajduje uzasadnienie w danych ekonomicznych. Dzisiaj będzie prezentowana projekcja NBP, projekcja marcowa (...) oparta na jednym kluczowym założeniu. To założenie polega na tym, że stopy procentowe pozostaną w horyzoncie projekcji na niezmienionym poziomie, czyli 6,75 proc. dla stopy referencyjnej. Wiec jakiekolwiek myślenie, że (...) na jesieni zaistnieją warunki do poluzowania polityki pieniężnej, w szczególności do obniżenia stóp procentowanych, byłoby sprzeczne z założeniami zaprezentowanej dzisiaj projekcji" - powiedział Litwiniuk w radiu TOK FM.

Reklama

Za wcześnie by myśleć o obniżkach stóp

"Wcześniej mogliśmy doszukiwać się w różnych przesłaniach ze strony NBP chociażby koncepcji poluzowania polityki pieniężnej w okresie jesiennym. Odcięcie się od tego jest bardzo ważną informacją. (...) Nie ma dzisiaj podstaw do tego, aby wieszczyć poluzowanie polityki pieniężnej. W ostrożnie optymistycznym scenariuszu możemy spodziewać się znaczącego obniżenia tempa wzrostu cen, co nie oznacza, że ceny będą spadać" - dodał.

Zagrożenia dla CPI istnieją i dlatego RPP nie zamyka cyklu podwyżek - poinformował wczoraj prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że obniżki stóp rozpoczną się, gdy RPP będzie pewna, że inflacja szybko zmierza do celu NBP. Prezes osobiście liczy na możliwość obniżek stóp już w IV kw. 2023 r.

Centralna ścieżka inflacji zakłada, że inflacja CPI rdr wyniesie 7,6 proc. w IV kw. 2023 r., 4,8 proc. w IV kw.  2024 r. i 3,1 proc. w IV kw. 2025 r. - wynika z prezentacji NBP.  Spadek inflacji poniżej 10 proc. może nastąpić na przełomie sierpnia-września.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w Polsce | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »