Mocny złoty wykurzy nas z Polski

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że Rada Polityki Pieniężnej nie powinna obecnie podnosić stóp procentowych. - Rada powinna zachować miękkie i łagodne serce dla procesów społecznych i gospodarczych - powiedział wicepremier.

Wicepremier zwrócił uwagę, że efektem umocnienia się złotego może być zwiększenie importu towarów do Polski. - Jeżeli waluta za bardzo się umocni, to efekt będzie właśnie taki, że będziemy musieli emigrować za pracą, a tutaj będziemy mieli coraz więcej towarów z importu - wyjaśnił.

Podkreślił, że utrzymanie polityki monetarnej na odpowiednim poziomie jest bardzo ważne, szczególnie w kontekście wzrostu cen w styczniu, spowodowanego "wieloma urzędowymi podwyżkami".

Pod koniec lutego RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie; główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc.

Reklama

W 2010 r. możliwe podwyżki stóp

W 2010 r. polski PKB może wzrosnąć o 4 proc., zaś podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić przed końcem roku - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej, Adam Glapiński. Glapiński ocenił, że polska gospodarka może w tym roku wzrosnąć o 4 proc., gdyż firmy odbudowują zapasy i zwiększają inwestycje szybciej niż oceniano. Centralna ścieżka lutowej projekcji NBP wskazuje, że wzrost PKB w 2010 r. wyniesie 3,1 proc. Członek RPP dodał, że w związku z wyższym wzrostem gospodarczym, jest "mniej prawdopodobne", że inflacja obniży się do poziomu 1,8 proc. wynikającego z projekcji inflacji NBP."Już nie jestem tak przekonany jak byłem do niedawna, że z zacieśnieniem polityki monetarnej można poczekać do końca roku. Może się okazać, że trzeba to będzie zrobić szybciej, przed końcem roku" - powiedział Glapiński w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

Glapiński wcześniej powiedział, że podwyżka stóp nie musi być poprzedzona zmianą nieformalnego nastawienia Rady. "(Sytuacja na rynku pracy - PAP) oznacza, że Rada musi być bardzo ostrożna przy jakichkolwiek ruchach, by nie schłodzić gospodarki i by inflacja nie wymknęła się spod kontroli. Trzeba pamiętać, że podwyżka stóp procentowych nie musi być poprzedzona zmianą nastawienia w polityce monetarnej" - powiedział. Z danych GUS opublikowanych w lutym wynika, że Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 12,7 proc.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »