Reklama

Na rynek FX inwestorzy jeszcze nie wrócili

Na rynek walutowy inwestorzy jeszcze nie wrócili, dodatkowo święto na Wyspach powoduje, że rynek jest bardzo płytki. Większej aktywności dilerzy spodziewają się dopiero w przyszłym tygodniu, tym bardziej, że w drugiej połowie tego tygodnia przypada święto w Polsce.

Na rynek walutowy inwestorzy jeszcze nie wrócili, dodatkowo święto na Wyspach powoduje, że rynek jest bardzo płytki. Większej aktywności dilerzy spodziewają się dopiero w przyszłym tygodniu, tym bardziej, że w drugiej połowie tego tygodnia przypada święto w Polsce.

Na rynku papierów dłużnych poniedziałek jest kolejnym dniem wzrostu rentowności, inwestorzy reagują w ten sposób na ogłoszone przez rząd zmiany w systemie emerytalnym. Jednak prawdziwym testem sentymentu będzie środowy przetarg obligacji 2- i 5-letnich.

- Pierwszy dzień w nowym roku pokazuje, że rynek jeszcze się nie otworzył, tym bardziej, że w Londynie jest dzisiaj święto, dlatego mamy tylko drobne, lokalne transakcje. Ten tydzień nie pokaże normalnego handlu, dzisiaj nie pracuje Londyn, a w drugiej połowie tygodnia nie będzie lokalnych graczy. Dopiero w przyszłym tygodniu należy spodziewać się normalnych obrotów i normalnego handlu - powiedział Marek Cherubin, diler walutowy z banku BPH.

Reklama

- Także ruchy eurodolara nie przekładały się dzisiaj na złotego - dodał.

Podkreślił również, że dzisiejsze szacunki MF odnośnie CPI za grudzień oraz odczyt indeksu PMI nie miały wpływu na wycenę polskiej waluty.

Resort finansów podał w poniedziałek, że inflacja w grudniu 2010 roku była na poziomie 3,1 proc. rdr wobec 2,7 proc. w listopadzie, a w ujęciu mdm ceny wzrosły o 0,3 proc. Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Statystyki i Analiz w MF, powiedział PAP, że wzrost cen w styczniu jeszcze przyspieszy, ale nie powinien przekroczyć 3,5 proc. rdr.

Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu 2010 roku wyniósł 56,3 pkt wobec 55,9 pkt w listopadzie.

Na długu rentowności nadal rosną

- Dzisiaj kolejny dzień słabszego rynku, rentowności kolejny raz wzrosły, od środy w ubiegłym tygodniu jest to już średnio 10 pb, nadal są to reperkusje rządowych propozycji w sprawie OFE. Dzisiaj nie było inwestorów z Londynu, mimo tego obroty były wyższe niż przed końcem roku, a transakcje zawierali ze sobą gracze krajowi - powiedział Krzysztof Izdebski, diler obligacji z PKO BP.

Jego zdaniem środowy przetarg obligacji będzie pierwszą prawdziwą weryfikacją tego jak rynek odbiera kwestię zmian w OFE.

- To pokaże jak inwestorzy zagraniczni postrzegają Polskę i czy są nadal zainteresowani kupowaniem naszych obligacji - uważa Izdebski.

Premier Donald Tusk po czwartkowym posiedzeniu rządu powiedział, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie. Dodał też, że projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

W jego ocenie dzisiejsze szacunki wzrostu cen nie wpłynęły na rynek, dla którego nadal głównym impulsem jest to, co rząd chce zmienić w systemie emerytalnym.

MF zaoferuje w środę papiery OK0113 i PS0416 za 4,0-6,5 mld zł.

     poniedz. poniedz. piątek
      15.55   9.30  14.45
EUR/PLN  3,9501  3,9595 3,9687
USD/PLN  2,9661  2,9830 2,9691
EUR/USD  1,3315  1,3275 1,3363
OK0113    4,84   4,76  4,78
PS0416    5,54   5,49  5,51
DS1020    6,11   6,07  6,05

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »