Odbicie na walutach
Waluty w środkowo- wschodniej Europie umacniają się i odrabiają straty z ostatnich dni - podają dealerzy.
Czeska korona umocniła się do 28,286 za euro przed spodziewaną w czwartek decyzją banku centralnego o cięciu stóp procentowych o 50 pkt bazowych. Węgierski forint wzrósł do 294,88 za euro, o 0,9 proc. Złoty umocnił się do 4,6405 za euro z 4,6660. Rumuński lej umocnił się do 4,3021 za euro. - Litwa nie zamierza teraz zwracać się o pomoc kredytową do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, bo taka pożyczka ma zarówno dobre jak i złe strony - stwierdził w czwartek premier Litwy Abdrius Kubilius w wywiadzie dla Ziniu Radijas.
"W tej chwili nie zamierzamy pożyczać od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, bo taka pożyczka ma zarówno pozytywne strony, jak niższe koszty, ale też negatywne" - powiedział Kubilius. "Kraje, które pożyczają fundusze od Międzynarodowego Funduszu Walutowego są postrzegane jako państwa z ogromnymi problemami w ich systemach finansowych" - dodał. Kubilius ocenił, że Litwa ma realne szanse wyjścia z kryzysu w 2011 i może być blisko spełnienia kryteriów z Maastricht, niezbędnych do wprowadzenia euro. "Uważamy, że w 2011 Litwa ma realne szanse wyjścia z kryzysu i może być blisko spełnienia kryteriów z Maastricht, innymi słowy, blisko przyjęcia euro" - stwierdził premier Litwy.
Ukraińcy wycofali z banków w styczniu 3,4 mld hrywien (440 mln USD) i 650 mln USD - podaje "Delo". W ostatnich 2 miesiącach ub. roku na Ukrainie z banków wycofano depozyty o wartości 8,2 mld hrywien. W październiku depozyty Ukraińców spadły o 12,4 mld hrywien i 1,8 mld USD. Ukraińcy mieli na początku października 2008 na indywidualnych rachunkach w bankach 206 mld hrywien.