Posiedzenie RPP neutralne dla złotego?

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP zadecyduje na nim o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Ostatnie wypowiedzi niektórych członków Rady wskazują, że mimo wyraźnie gorszej od oczekiwań struktury wzrostu PKB w II kw. (por. MAKROpuls z 30.08.2016) są oni zwolennikami kontynuowania formuły wait-and-see w polityce pieniężnej.

Ponadto, wsparciem dla naszych oczekiwań są wrześniowe dane o koniunkturze w strefie euro i Niemczech (por. MAKROmapa z 26.09.2016), sygnalizujące niskie prawdopodobieństwo silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego u głównych partnerów handlowych Polski.

Rynek kontraktów terminowych FRA nie wycenia obecnie obniżki stóp w horyzoncie pół roku. Utrzymanie status quo w polityce pieniężnej na najbliższym posiedzeniu będzie naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

..................

W najbliższych miesiącach możemy oczekiwać utrzymania stóp procentowych w Polsce na niezmienionym poziomie i akcentowania przede wszystkim dobrych perspektyw wzrostu i stabilnej sytuacji za granicą u głównych partnerów handlowych - ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole. Utrzymaniu stóp sprzyja stabilny wzrost w strefie euro, poprawa koniunktury w niemieckim przetwórstwie i dobre przyszłoroczne perspektywy przed polską gospodarką.

- Perspektywy polskiej gospodarki są przede wszystkim uzależnione od tego, co dzieje się w jej otoczeniu makroekonomicznym. To kwestia sytuacji w strefie euro i niemieckiej gospodarce - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Inwestor Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole.

Eksperci Europejskiego Banku Centralnego szacują, że ożywienie gospodarcze w strefie euro będzie postępować, choć w związku z brexitem jego tempo będzie niższe od oczekiwanego jeszcze kilka miesięcy temu. Oczekuje się, że realny PKB w 2016 roku wzrośnie w ujęciu rocznym o 1,7 proc., zaś w 2017 i 2018 roku o 1,6 proc.

- Nie ma stagnacji ani recesji, ten wzrost jest niski, ale stabilny. Trudno mówić o wyraźnym pogorszeniu koniunktury, ono jest nieznaczne w odniesieniu do strefy euro. To, co jest dla nas jednak najbardziej istotne, to poprawa koniunktury w niemieckim przetwórstwie, a przede wszystkim z bardzo dobrym wynikiem nowych zamówień w eksporcie niemieckim - zaznacza ekspert.

Niemcy to nie tylko najsilniejsza gospodarka unijna, lecz także najważniejszy partner handlowy dla Polski. Ponad jedna czwarta naszego eksportu trafia właśnie do Niemiec.

- To zaś oznacza dobrą perspektywę dla polskiego eksportu i dla polskiej produkcji przemysłowej. Korelacja pomiędzy wynikami niemieckiego a polskiego eksportu, który jest wysyłany właśnie na niemiecki rynek, jest znacząca. Z perspektywy otoczenia zagranicznego nie ma zatem na razie jakichś poważnych, niepokojących sygnałów - ocenia Borowski.

W Polsce wzrost gospodarczy oscyluje wokół 3 proc. (w II kw. wzrost PKB o 3,1 proc.). Zdaniem eksperta niepokoić natomiast może wyhamowanie inwestycji związane ze spowolnieniem wzrostu inwestycji przedsiębiorstw. GUS podaje, że produkcja budowlano-montażowa, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu ukształtowała się na poziomie niższym o 20,3 proc. w skali roku i o 5,5 proc. w porównaniu z lipcem 2016 roku.

- Jest też jednak i dobra wiadomość. Wskaźniki koniunktury, które obrazują przyszłą sytuację w budownictwie, wskazują na umiarkowaną poprawę w perspektywie najbliższych miesięcy. Pozwala to oczekiwać, że w produkcji budowlano-montażowej najprawdopodobniej najgorsze mamy już za sobą i kolejne miesiące przyniosą jej stabilizację, względnie delikatny wzrost - analizuje główny ekonomista Crédit Agricole.

Wzrost gospodarczy napędza program Rodzina 500 plus, jednak roczne tempo wzrostu PKB według projekcji NBP znajdzie się w tym roku z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale od 2,6 do 3,8 proc. (wobec od 3,0 do 4,5 proc. w projekcji z marca). Ustawa budżetowa co prawda wciąż zakłada wzrost o 3,8 proc. w 2016 roku, jednak tak optymistyczne wskazania zdaniem eksperta są mało realne i w II połowie roku wzrost nie przekroczy 3 proc.

- Ważne są jednak perspektywy i struktura. Te zaś w odniesieniu do polskiej gospodarki w przyszłym roku są wciąż dobre. Z jednej strony możemy oczekiwać stabilnego wzrostu naszych głównych partnerów handlowych, z drugiej odbicia inwestycji publicznych. Jeśli te efekty wystąpią łącznie, czego się spodziewamy, to wzrost w przyszłym roku powinien przekroczyć 3 proc., chociaż I połowa roku nie przyniesie znaczącego przyspieszenia - ocenia Borowski.

Zdaniem ekonomisty trudno oczekiwać zmiany nastawienia członków RPP, którzy raczej stawiają na utrzymanie status quo.

- W tej sytuacji moim zdaniem możemy oczekiwać tego, do czego rada już w jakimś sensie nas przyzwyczaiła, czyli utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz akcentowania dobrych perspektyw wzrostu i stabilnej sytuacji za granicą u głównych partnerów handlowych - przekonuje Jakub Borowski.

...................................

Ważne dane PMI

Wskaźnik koniunktury w polskim przetwórstwie przemysłowym (PMI) wzrósł do 52,2 pkt. we wrześniu z 51,5 pkt. w sierpniu, kształtując się powyżej naszej prognozy (51,9 pkt.) i konsensusu rynkowego (52,0 pkt.). Odnotowana we wrześniu poprawa koniunktury w polskim przetwórstwie była głównie wynikiem zmian składowych dotyczących czasu dostaw, nowych zamówień i bieżącej produkcji. Łącznie oddziaływały one w kierunku wzrostu indeksu PMI o 1,4 pkt.

W strukturze wrześniowego wskaźnika PMI na szczególną uwagę zasługuje spadek składowej dla czasu dostaw, która osiągnęła 5,5-roczny rekord. Wydłużenie czasu dostaw sygnalizuje silny wzrost popytu w polskim przetwórstwie przemysłowym, który coraz trudniej zaspokoić przy obecnych mocach wytwórczych.

Dane o wrześniowym PMI są zatem dobrym prognostykiem dla inwestycji w przetwórstwie przemysłowym i - szerzej - w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. br. W konsekwencji, stanowią one wsparcie dla naszego scenariusza wzrostu dynamiki nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw w II poł. 2016 r. (por. MAKROmapa z 19.09.2016).

Wyniki wrześniowego badania PMI wskazują również na wyraźne przyspieszenie wzrostu nowych zamówień, w tym zamówień eksportowych. Co ciekawe, składowa dla nowych zamówień ogółem ukształtowała się na poziomie przewyższającym składową dla nowych zamówień w eksporcie po raz pierwszy od lutego 2016 r., co wskazuje na relatywnie silny wpływ popytu krajowego na aktywność w polskim przetwórstwie.

Naszym zdaniem może to świadczyć o ożywieniu aktywności w budownictwie, co byłoby zgodne z wrześniowymi wynikami badań GUS dotyczących koniunktury w tym sektorze (koniunkturę w budownictwie omówimy szerzej w kolejnej MAKROmapie).

W wyniku wyraźnego zwiększenia zamówień indeks dla bieżącej produkcji wzrósł do poziomu najwyższego od marca 2016 r., sygnalizując umiarkowanie szybki wzrost produkcji w polskim przetwórstwie.

Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy nieodsezonowanej dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu (2,8% r/r wobec 7,4% r/r w sierpniu), która po oczyszczeniu z wpływu efektu dni roboczych ukształtuje się na poziomie nieznacznie niższym od odnotowanego w sierpniu (5,1% r/r).

Wartość wskaźnika PMI w III kw. (51,3 pkt.) ukształtowała się na nieznacznie niższym poziomie niż w II kw. (51,6 pkt.). Tym samym dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy wzrostu PKB w III kw. (2,8% r/r wobec 3,1% w II kw.).

Warto podkreślić, że wrześniowe badanie PMI wskazuje na utrzymujący się wzrost zamówień eksportowych w przetwórstwie przemysłowym strefy euro i Niemiec (wg wstępnych wyników we wrześniu składowa PMI dla nowych zamówień eksportowych w Niemczech ukształtowała na poziomie najwyższym od 32 miesięcy).

Pozwala to oczekiwać, że dobra koniunktura w polskim przetwórstwie utrzyma się również w IV kw., co jest spójne z naszą prognozą przewidującą nieznaczne przyspieszenie wzrostu PKB w tym okresie (do 2,9% r/r).

Dzisiejsze dane o wrześniowym PMI są lekko pozytywne dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Crédit Agricole Polska

Źródło informacji

Newseria Biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »