Punktem oporu dla złotego 4,20 za euro, przetarg obligacji testem nastrojów

Złotego stabilizuje dobra passa trwającą na rynku długu i w pewnym zakresie ogranicza jego deprecjację, której ulega od kilku dni. Kolejnym punktem oporu jest 4,20 za euro. Czwartkowa aukcja obligacji będzie testem nastrojów i może wesprzeć złotego- oceniają analitycy.

"W nocy EURPLN przekroczył na chwilę 4,19, a dzisiaj rano oscyluje nieco poniżej tego poziomu. Nastrój na początku sesji jest lekko negatywny, kluczowy opór dla EURPLN to 4,20 (kolejny jest na poziomie ok. 4,23)" - napisali analitycy BZ WBK.

Zdaniem analityków Banku Pekao złoty pozostaje w trendzie spadkowym z ryzykiem osłabienia do 4,20 względem euro i 3,27-3,28 w relacji do dolara.

INFLACJA NIECO ZASKOCZYŁA, ALE NADAL ŻYWE OCZEKIWANIA NA OBNIŻKĘ STÓP

Pomimo że kwietniowy wskaźnik CPI był niewiele wyższy od oczekiwań wynosząc 0,8 proc. rdr, to nadal oczekiwania na kolejną redukcję stóp procentowych są żywe na rynku. Inwestorzy w czwartek będą skupieni na polskiej aukcji papierów oraz na danych ze świata, głównie z rynku amerykańskiego.

Reklama

"Wczorajsze dane inflacyjne lekko rozczarowały inwestorów, choć oczekiwania na dalsze obniżki stóp procentowych zostały podtrzymane. Aukcja (...) będzie testem nastrojów, zwłaszcza, iż emitowane będą długoterminowe instrumenty. Z tego powodu dzisiejsza sprzedaż może spotkać się z ostrożniejszą reakcją inwestorów. Sądzimy, że mimo presji na wzrost rentowności długoterminowych obligacji na rynkach bazowych, uda się uplasować całą ofertę" - napisali w komentarzu analitycy Banku Pekao.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w czwartek, 16 maja obligacje DS1023, WZ0124 i WS0428 za łącznie 3,5-5,5 mld zł.

Słabsze dane o wzroście w strefie euro uprawdopodobniły także tutaj scenariusz dalszego luzowania polityki monetarnej, co z kolei będzie odzwierciedlone w kwotowaniach eurodolara.

"Po słabszych informacjach o wzroście gospodarczym w strefie euro oczekiwania na dalsze luzowanie polityki przez EBC nasiliły się. Taki scenariusz będzie ciążył notowaniom EUR-USD, który testuje najniższe poziomy od sześciu tygodni. Nie wykluczamy dziś stabilizacji, choć w najbliższych dniach kurs może obniżać się w kierunku wsparcia 1,2750. Dzisiejsza seria danych z Europy (inflacja) i z USA (liczba nowych bezrobotnych, rozpoczęte budowy) będą kształtować sytuację zarówno na FX, jak i na rynkach dłużnych" - oczekują analitycy Banku Pekao.

"W nocy EURUSD był relatywnie stabilny powyżej tego poziomu, kolejne rekordy na amerykańskiej giełdzie nie pomogły za bardzo euro. Pierwsza próba pokonania 1,285 nie była udana, istotny wpływ na przebieg sesji mogą mieć popołudniowe dane z rynku nieruchomości USA" - napisali analitycy BZ WBK.

Z rynków światowych napłyną informacje o kwietniowej inflacji i marcowym bilansie handlowym strefy euro. A po południu inwestorzy zapoznają się dodatkowo z amerykańskim wskaźnikiem inflacji za kwiecień, liczbą zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 11 maja, liczbą rozpoczętych nowych budów i wydanych pozwoleń na budowę oraz wskaźnikiem Filadelfia Fed za maj.

         czwartek   środa   środa
             9.10   16.00    9.50
EUR/PLN    4,1881  4,1809  4,1707
USD/PLN    3,2556  3,2468  3,2324
EUR/USD    1,2864  1,2879  1,2904
OK0715       2,52    2,50    2,48
PS0418       2,71    2,72    2,68
DS1023       3,24    3,22    3,21
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »