Rynek walutowy: Złoty boi się wyborów

Zdaniem analityków walutowych na rynkach globalnych widać niezdecydowanie o wpływ wzrostu zachorowań na tempo ożywienia gospodarczego. Z kolei czynnikiem lokalnym w Polsce jest niepewność związana z II turą wyborów prezydenckich.

  Kurs EUR/PLN może kierować się w stronę 4,50, a rentowność krajowych obligacji 10-letnich może lekko rosnąć - oceniają ekonomiści. Zarówno złoty jak i SPW pozostają przy tym w konsolidacji w ramach swoich dotychczasowych przedziałów wahań.

"Na EUR/PLN nic się nie dzieje i rynek stoi na poziomie 4,46, co jest bliżej w górnego zakresu konsolidacji, w której kurs pozostaje od czerwca. Nie widać większej presji na to, żeby złoty miał się z niej wyrwać.

Na rynkach globalnych widać niezdecydowanie i narastającą wątpliwość o wpływ wzrostu zachorowań na tempo ożywienia gospodarczego. Z kolei czynnikiem lokalnym zniechęcającym inwestorów do handlu na EUR/PLN jest niepewność związana z II turą wyborów prezydenckich. Patrząc na to, w którą stronę zmierzają rynki globalne, bardziej spodziewam się wzrostu kursu w stronę 4,50 niż spadku do 4,40" - powiedział PAP Biznes główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

Reklama

CHF/PLN

4,5362 -0,0109 -0,24% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Kurs kupna 4,5339
  • Kurs sprzedaży 4,5385
  • Max 4,5534
  • Min 4,5215
  • Kurs średni 4,5362
  • Kurs odniesienia 4,5471
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

 RYNEK DŁUGU

Na krajowym rynku długu rentowności poszły w górę między 1 pb a 2 pb wobec poniedziałkowego zamknięcia.

"Podobnie jak na rynek walutowy, na krajowym rynku długu widoczny jest ten sam marazm i brak solidniejszego kierunku. W najbliższym czasie spodziewam się powrotu rentowności papierów 10-letnich w kierunku 1,40-1,45 proc. Obecnie jesteśmy bliżej dolnego zakresu wahań, a rynek obrał sobie poziom 1,40 proc. za punkt odniesienia i nie chce go opuszczać. Ponadto do końca miesiąca jest jeszcze daleko więc brak jest argumentów ze strony banków za wzrostem zmienności" - powiedział Białas.

We wtorek prezes PFR Paweł Borys powiedział PAP Biznes, że łączne emisje PFR mogą wynieść o 10-15 mld zł mniej niż pierwotnie zakładane 100 mld zł. W ocenie Białasa, nie powinno to mieć wpływu na rentowności krajowych SPW.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,673 proc. (-1,1 pb), a niemieckich wynosi -0,430 proc. (bez większych zmian).

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PLN | kurs złotego | Wybory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »