Strefa Euro w obliczu największej presji cenowej od lat 70-tych
Inflacja w strefie euro zasadnicza wyniosła w kwietniu 7,5 proc. w ujęciu rocznym, przy czym prawie 60 proc. stanowiła inflacja związana z kosztami energii. Europa ucierpiała szczególnie mocno, biorąc pod uwagę jej większą zależność od importu energii oraz ostatnią deprecjację euro do najniższego od pięciu lat poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego. Zdaniem prezesa holenderskiego banku centralnego (DNB) Klaasa Knota, aby skutecznie walczyć z inflacją Europejski Bank Centralny powinien 21 lipca podnieść stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego. Knot nie wykluczył jednak podwyżki o pół punktu procentowego.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Europejski Bank Centralny (ECB) powinien w lipcu podnieść stopy procentowe o ćwierć punktu - szef DNB
Zdaniem prezesa holenderskiego banku centralnego (DNB) Klaasa Knota, aby skutecznie walczyć z inflacją European Central Bank powinien 21 lipca podnieść stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego. Knot nie wykluczył jednak podwyżki o pół punktu procentowego.
Szef DNB wyraził taki pogląd w programie telewizyjnym "College Tour", który zostanie wyemitowany w holenderskiej telewizji publicznej w najbliższą niedzielę.
Fragment wypowiedzi prezesa De Nederlandische Bank został zamieszczony we wtorek na Twitterze i spowodowała ona, w ocenie belgijskiego dziennika "De Standaard", wzrost kursu euro oraz rentowności obligacji skarbowych w całej Europie.
"Opierając się na mojej wiedzy, wolałbym podwyżkę o ćwierć punktu procentowego" - mówił Knot. "Ale jeśli inflacja nadal będzie rosła, nie można wykluczyć podniesienia stóp o pół punktu procentowego" - dodał szef holenderskiego banku centralnego.
Mimo tego komentarza prezesa DNB, zdaniem większości analityków cytowanych przez dziennik "Trouw", najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje podwyżka oprocentowania depozytów o ćwierć punktu procentowego.
"EBC musi ostrożnie balansować między rosnącą inflacją, słabnącym wzrostem i groźbą, że różnice w stopach procentowych między krajami strefy euro zbytnio się powiększą" - wskazuje gazeta.
"Knot jest powszechnie uważany za jastrzębia w zarządzie ECB i opowiada się za twardą linią w walce z inflacją" - powiedział agencji Bloomberg analityk banku ING Antoine Bouvet.
W zeszłym tygodniu szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde również zasugerowała podwyżkę stóp procentowych w lipcu br. Jeszcze wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się także inny członek zarządu ECB, François Villeroy de Galhau.
Jak przypomina dziennik "Financeele Dagblad", kolejne posiedzenia EBC w sprawie stóp procentowych odbędą się 9 czerwca i 21 lipca. Obecnie oprocentowanie depozytów wynosi minus 0,5 proc.
Do strefy euro powróciła inflacja, która skutkuje wzrostem kosztów życia do rekordowo wysokiego poziomu
Poza bazowymi i jednorazowymi efektami związanymi z pandemią, zapchane globalne łańcuchy dostaw nie są w stanie nadążyć za popytem po pandemii. Dodatkowo wojna na Ukrainie i szeroko zakrojone zamknięcia w związku z chińską polityką "zero Covid" jeszcze bardziej zakłóciły przepływy handlowe i przyczyniły się do gwałtownego wzrostu cen towarów - zwłaszcza energii. Europa została szczególnie dotknięta, biorąc pod uwagę jej silną zależność od importu energii i niedawną deprecjację euro do najniższego od pięciu lat poziomu.
Czy najgorsze wciąż przed nami?
Bez embarga UE na import ropy i gazu z Rosji, inflacja zasadnicza najprawdopodobniej osiągnie szczyt w drugim kwartale 2022 roku. Dynamika inflacji będzie zależeć od rozwoju cen energii i żywności, które odpowiadają za około dwóch trzecich obecnego skoku cen.
Ponieważ negatywne efekty bazowe z czasem ustąpią, wciąż podwyższona inflacja bazowa stanie się w przyszłym roku motorem presji na ceny konsumpcyjne. W Allianz Trade oczekujemy, że inflacja w strefie euro wyniesie 6,5 proc. r/r w tym roku i 2,5 proc. r/r w przyszłym roku. Inflacja bazowa pozostanie niezwykle wysoka w okresie objętym prognozą, kształtując się na średnim poziomie 3,0 proc. r/r i 2,5 proc. r/r - ponad dwukrotnie wyższym niż w ciągu dekady poprzedzającej kryzys wywołany przez Covid-19.
Rosnące ryzyko stagflacji stawia EBC przed dylematem - prawdopodobna wydaje się pierwsza podwyżka stóp procentowych we wrześniu
Wyższa inflacja i niższy wzrost gospodarczy narzucają trudne kompromisy polityczne w świecie, w którym klasyczne zagregowane wsparcie popytu ma niewielki wpływ w obliczu silnej presji kosztowej powodującej negatywne wstrząsy podażowe. Rozczarowujące wyniki PKB w strefie euro w I kwartale podkreślają koszty gospodarcze wojny na Ukrainie, jak również zwiększone ryzyko scenariusza stagflacji.
W Allianz Trade oczekujemy, że w najbliższym czasie wzrost gospodarczy będzie się kształtował poniżej konsensusu, co powinno również stłumić presję płacową i sprzyjać przyjmowaniu bardziej łagodnego stanowiska. Jednak wyraźniejsze oznaki drugiej fali skutków w zakresie wzrostu płac i oczekiwań inflacyjnych mogą wymagać wcześniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Przewidujemy ryzyko handlowe i kredytowe napisali analitycy Allianz Trade.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami