W oczekiwaniu na decyzję RPP

Inwestorzy czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Ważny będzie wydźwięk komunikatu po zakończeniu posiedzenia.

Z ostatniej ankiety PAP wynika, że zdaniem 18 z 22 ankietowanych przez PAP ekonomistów stopy NBP pozostaną w tym roku na obecnym poziomie. W przypadku najbliższego, lipcowego posiedzenia RPP 21 z 22 ekonomistów nie spodziewa się zmiany poziomu stóp NBP. 1 ekonomista oczekuje obniżki stóp o 25 pb.

Część ekonomistów spodziewa się, że RPP zrezygnuje z ogłaszania forward guidance, co może otworzyć drogę do obniżek stóp w przyszłości.

"Dzisiejsze notowania złotego podporządkowane będą wynikowi posiedzenia RPP. W naszej ocenie Rada utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie i mimo, iż prawdopodobnie zrezygnuje z forward guidance, tj. komunikacji okresu stabilizacji stóp procentowych, to retoryka komunikatu i wypowiedzi prezesa NBP będzie mniej gołębia od oczekiwań rynku. W takim przypadku spodziewamy się nieznacznego umocnienia polskiej waluty i korekty SPW w dotychczasowym spadkowym trendzie rentowności" - napisali analitycy Banku Millennium.

Reklama

DŁUG CZEKA NA RPP, POTEM AUKCJA

Również rynek długu czeka na wyniki posiedzenia RPP. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie czwartkowa aukcja długu.

Ministerstwo Finansów zaoferuje na aukcji 3 lipca obligacje DS0725 / WS0428 za 1,0-3,0 mld zł.

"W środę czeka nas konferencja RPP, na której spodziewamy się wycofania się Rady z forward guidance oraz zaprezentowania projekcji inflacyjnej. W bazowym scenariuszu zakładamy, że Rada pozostawi stopy na obecnym poziomie i obniży znacząco projekcję inflacyjną oraz projekcję wzrostu gospodarczego. Będzie to zapowiedzią redukcji stóp procentowych na wrześniowym spotkaniu. Realizacja tego scenariusza powinna wesprzeć oczekiwania na rynku na obniżkę stóp i przełożyć się na spadki stawek FRA i IRS oraz obniżki dochodowości obligacji" - napisali analitycy PKO BP.

"W kolejnych dniach spodziewamy się stabilizacji wycen krajowego długu. Sprzyjać temu powinna konferencja EBC oraz publikacja kolejnych danych z rynku pracy w USA, gdzie spodziewamy się umiarkowanych odczytów. W perspektywie połowy miesiąca spychać krzywą w dół będą dane o inflacji r/r w Polsce za czerwiec, które mogą zaskoczyć ujemnym odczytem" - dodali.

środa wtorek wtorek
9.00 15.50 8.55
EUR/PLN 4,1585 4,1634 4,1560
USD/PLN 3,0401 3,0439 3,0380
EUR/USD 1,3680 1,3684 1,3683
OK0716 2,45 2,48 2,49
PS0719 2,98 3,01 3,03
DS1023 3,44 3,45 3,43
PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rady Polityki Pieniężnej | złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »