"Dolar stracił dzisiaj gwałtownie po tym jak media ujawniły konflikt pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości USA a szefem FED, który zdaniem inwestorów może mieć podłoże polityczne (próba zamachu na niezależność Rezerwy Federalnej)" - komentował wczesnym popołudniem w poniedziałek Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.
Jerome Powell na "celowniku" administracji Trumpa
Ekspert DM BOŚ ocenia, że ruch trumpistów wobec Fed może być błędem i szybko się z niego wycofają, na co duży wpływ może mieć oświadczenie senatora Tillisa (krytyczne wobec działań Dep. Sprawiedliwości - red.). "W efekcie dolar może nie mieć paliwa do dalszej korekty, a ryzyka na horyzoncie, mogące pchać go dalej w górę (tak jak to było w zeszłym tygodniu) pozostają aktualne" - dodaje Marek Rogalski.
Obawy o niezależność Fed
Na inwestorskie obawy dot. niezależności Fed zwrócił uwagę także Tomasz Marek, analityk rynków finansowych PKO BP.
"Główny wpływ na krajową walutę, podobnie jak w minionym tygodniu, ma zachowanie amerykańskiego dolara. W ubiegłym tygodniu, na skutek napiętej geopolityki, dolar umacniał się, gdyż powróciła jego rola jako bezpiecznej przystani. Początek obecnego tygodnia przynosi odwrotne zachowania amerykańskiej waluty, co ma związek z obawami inwestorów o niezależność Fed" - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Tomasz Marek.
"W miniony piątek prezes Rezerwy Federalnej dostał wyzwanie do składania zeznań w sprawie karnej dotyczącej remontu budynków Fed. Jerome Powell uważa, że to śledztwo ma kontekst polityczny i ma skłonić Fed do szybszych i mocniejszych obniżek stóp procentowych. To powoduje deprecjację amerykańskiego dolara na szerokim rynku i wpływa na zachowanie złotego wobec głównych walut" - wyjaśnił ekspert PKO BP.
Czekamy na posiedzenie RPP. Co ze stopami procentowymi?
Przypomnijmy - w najbliższą środę odbędzie się posiedzenie RPP. Przewidywania nie są jednoznaczne - część ekonomistów spodziewa się obniżki o kolejne 25 pkt. proc., inni trzymają się scenariusza zakładającego styczniową przerwę w serii obniżek.














