Ważna decyzja Europejskiego Banku Centralnego
Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, pozostawił stopy procentowe w strefie euro na niezmienionym poziomie. Na konferencji prasowej prezes EBA Mario Draghi omówił czynniki leżące u podstaw tej decyzji i odniósł się do skupu aktywów (tzw. program QE). Posiedzenie rady prezesów odbyło się Nikozji na Cyprze.
Stopa kredytu to nadal 0,30 proc., stopa kredytu refinansowego 0,05 proc., zaś stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,20 proc. Ostatnia zmiana stóp w strefie wspólnej waluty nastąpiła 10 września ub. roku.
- Europejski Bank Centralny rozpocznie skup obligacji rządowych 9 marca - oświadczył prezes EBC Mario Draghi. - EBC podniósł prognozę wzrostu w strefie euro w tym roku do 1,5 proc. - poinformował.
Draghi potwierdził, że w ramach luzowania ilościowego EBC w ramach programu będzie skupował aktywa warte 60 mld EUR miesięcznie oraz że program będzie trwać do minimum 2016 r. lub do momentu osiągnięcia inflacji zgodnej z celem inflacyjnym, zakładającym ją na poziomie blisko, ale poniżej 2 proc. w średnim terminie.
Draghi dodał, że program luzowania ilościowego może zostać przedłużony poza ten termin, jeśli będzie to konieczne.
Draghi poinformował, że nowa prognoza EBC zakłada, że inflacja w strefie euro w 2015 r. wyniesie od 0 proc. do 0,7 proc. w 2016 r. od 1,3 proc. do 1,5 proc. oraz w 2017 r. 1,8 proc.
EBC podniósł prognozę wzrostu PKB w strefie euro w tym roku z 1 proc. do 1,5 proc. oraz z 1,5 proc. do 1,9 proc. w przyszłym roku. EBC pozostawił w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
- - - - -
Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił stopy procentowe bez zmian - poinformował bank w komunikacie.
Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi 0,50 proc. i jest na tym poziomie od maja 2009 r.
Analitycy oczekiwali, że BoE pozostawi w czwartek stopę repo bez zmian.
Bank utrzymał też target zakupu aktywów: 375 mld funtów, jak spodziewali się ekonomiści.
Sprawdź: PROGRAM PIT 2014
Dzisiejsze posiedzenie EBC nie miało wprowadzić wiele nowego, a jedynie techniczne szczegóły odnośnie planowanego skupu aktywów. Tak się faktycznie stało - nowych decyzji nie było, a Mario Draghi komentował bieżącą sytuację makroekonomiczną w Europie i odnosił się do pytań odnośnie Grecji, czy rynku obligacji na Starym Kontynencie. Mimo, iż posiedzenie nie zaskoczyło, to kurs EURUSD poprawił wieloletnie minima, spadając w okolice 1,10.
EBC będzie kupowało obligacje z rynku wtórnego, o zapadalności od 2 do 30 lat, z rentownością powyżej stopy depo (-0,2%). Gdyby zaistniała taka potrzeba, to EBC będzie mogło także skupować papiery instytucji publicznych niebędących związanych ze strefą euro. Bank będzie starał się skupować aktywa w taki sposób, aby jak najmniej wpłynąć na ich wyceny rynkowe, chociaż przy skupie w wysokości 60 miliardów jest to zwyczajnie niemożliwe.
Podczas konferencji Mario Draghi kilkukrotnie podkreślał jak dużo EBC zrobiło do tej pory dla Grecji. Bank wpompował w tamtejszy system około 100 miliardów euro, co stanowi 68% PKB Grecji. Draghi wspominał też o pewnej poprawie sytuacji w Europie, co ma wskazywać na to, że działania EBC przyniosły już pierwsze efekty. Podsumowując, z konferencji nie wynika nic specjalnego. Warto jeszcze podkreślić podniesione prognozy wzrostu dla gospodarki europejskiej, ale ten czynnik powinien raczej przekładać się na wzrosty EUR/USD.
Mimo braku nowości ze strony EBC, na rynku działo się sporo. Kurs EUR/USD podczas początkowej fazy konferencji wystrzelił w górę powyżej poziomu 1,11, by potem w szybkim tempie zanurkować do 1,10. Dopiero ten poziom powstrzymał wyprzedaż euro i obecnie obserwujemy lekkie odreagowanie.
Optymistycznie słowa prezesa Draghiego odebrali także inwestorzy giełdowi, a obecnie większość zachodnioeuropejskich indeksów znajduje się na sesyjnych maksimach. Dobrze wygląda także WIG20, który w dwie sesje niemal w całości zredukował wtorkowe spadki. Kursy par walutowych ze złotym o godzinie 16.30 kształtowały się następująco: USDPLN 3,7510; EURPLN 4,1430; CHFPLN 3,8710; GBPPLN 5,7145.
Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers Dom Maklerski S.A.