Złoty będzie się umacniać?

Jeśli rząd uzyska wotum zaufania, złoty w kolejnych dniach będzie się umacniał.

- Myślę, że ci, co oceniają te wydarzenia bez emocji wiedzą, że skoro ta propozycja padła, to szable były już dokładnie policzone. Nie spodziewałbym się niespodzianek. Wynik jest znany. Rząd będzie miał większość. To jest sprytny zabieg, który zamknie całą sprawę. To wpłynie na poprawę nastrojów na złotym i generalnie na polskich aktywach - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

Premier Donald Tusk złożył w środę wniosek o wotum zaufania dla rządu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała, że jeśli Konwent Seniorów przychyli się do jej propozycji porządku obrad, to głosowanie nad wotum zaufania dla rządu może odbyć się w środę najwcześniej o godz. 21. Marszałek podkreśliła, że ostatecznie termin głosowania będzie zależał od tego, ilu posłów zapisze się do zadawania pytań.

Reklama

- Tylko ryzyko polityczne trzyma złotego na poziomie 4,15 za euro. Myślę, że to ryzyko dziś zostanie skasowane i jedziemy ostro w dół w kolejnych dniach, złoty będzie się umacniał. Wszystkie inne czynniki nam sprzyjają: wysokie stopy realne, niska inflacja, wysoki wzrost PKB. Ciężko jest znaleźć coś, poza sytuacją polityczną, co stanowi jakieś ryzyka - powiedział Koprowski.

- Oczywiście, jeśli rząd nie uzyska tego wotum, wtedy złoty się bardzo osłabi. Ale nie sądzę, żeby ten wariant był zaproponowany tak ad hoc, bez przygotowania. Jest to na pewno bardzo dobrze skonsultowane z koalicjantem. Po głosowaniu będzie dodatkowy argument do zakupu złotego. Nie widzę innego scenariusza - dodał.

Wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński poinformował w trakcie przerwy w posiedzeniu, że nie ma wątpliwości, iż posłowie PSL "zagłosują za stabilizacją".

- Mieliśmy dziś też wypowiedź prezesa NBP, że obniżki stóp są mało prawdopodobne. To są dla złotego dobre informacje. Słabsze dane z USA to dodatkowy, zewnętrzny, pozytywny czynnik, zwłaszcza dla obligacji. Fed nie będzie tak jastrzębi, jakby mógł być - ocenia Koprowski.

Produkt Krajowy Brutto USA spadł w I kwartale 2014 roku o 2,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się spadku PKB w I kwartale 2014 roku o 1,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Wcześniejsze wyliczenie mówiło o spadku amerykańskiego PKB w I kwartale 2014 roku o 1,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

NA RYNKU DŁUGU DOBRE NASTROJE

Na rynku długu panują dobre nastroje, a rentowności obligacji biją rekordy, jeśli chodzi o poziomy.

- Jesteśmy na rekordowych poziomach. Liczy się tak naprawdę cały czas pozytywny sentyment do obligacji na całym świecie, na obligacjach amerykańskich, niemieckich. Jest mocno w regionie. To sprawia, że strumień pieniędzy jest kierowany na nasz rynek. Mamy poziom 3,40 na 10-letnich papierach - najmocniejszy w tym roku. Sentyment jest bardzo dobry - powiedział w rozmowie z PAP Maciej Popiel, diler SPW z PKO BP.

- Dane z USA na pewno wspierają obligacje, wzrost w I kwartale rozczarował - dodał.

Jego zdaniem krajowe wydarzenia związane z "aferą podsłuchową" zeszły na dalszy plan.

- Rynek już zdyskontował to, że rząd dostanie wotum zaufania. Ta afera z tego punktu widzenia to jest sprawa drugorzędna. Rynek zakłada, że głosowanie przebiegnie bez niespodzianek - powiedział Popiel.

Dodał, że dobry sentyment dla obligacji powinien zostać utrzymany, choć tempo umacniania się polskich obligacji nie musi być już tak gwałtowne.

- Doszliśmy do całkiem mocnych poziomów. Możliwe, że się skonsolidujemy. Przed nami jednak koniec kwartału, koniec półrocza. Część inwestorów w tym momencie często chce zadbać o dobrą wycenę, pojawia się popyt, żeby wywindować cenę. Wydaje się, że pozytywny sentyment powinien być kontynuowany, choć to tempo umacniania nie musi być gwałtowne. W przyszłym tygodniu ważny będzie jeszcze komunikat po RPP i to, w jaki sposób Rada odniesie się do ewentualnych obniżek stóp i ich skali - powiedział Popiel.

Dwudniowe posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 1-2 lipca.

środa środa wtorek
16.35 8.55 16.05
EUR/PLN 4,1478 4,1537 4,1540
USD/PLN 3,0410 3,0502 3,0507
EUR/USD 1,3640 1,3618 1,3616
OK0716 2,47 2,57 2,52
PS0719 2,98 3,03 3,03
DS1023 3,40 3,50 3,49
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »