Reklama

Złoty mocniejszy, niepewność wokół Ukrainy ogranicza wzrosty

Początek piątkowych notowań przyniósł umocnienie złotego, kluczowe będą nastroje panujące na rynkach wschodzących, w tym sytuacja na Ukrainie. Rynek długu czeka na popołudniową ofertę na marzec.

- Przed weekendem sentyment na rynkach może lekko się popsuć. Brak możliwości reakcji na ew. zmianę sytuacji na Ukrainie prawdopodobnie będzie skłaniać inwestorów do wyzbywania się ryzykownych aktywów - piszą analitycy Banku BGŻ w porannej nocie.

Reklama

W piątek rano agencje podają, że rosyjscy żołnierze zajęli wojskowe lotnisko w Sewastopolu, na Krymie.

- Ostatnia sesja miesiąca to oczekiwanie na publikację szczegółów krajowego tempa wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale ubiegłego roku. Odczyt nie powinien jednak w znaczący sposób wpłynąć na notowania złotego. Dziś kluczowe dla rynków będą wstępne dane o inflacji HICP w strefie euro, które swoją wymową mogą kształtować nastawienie inwestorów przed posiedzeniem ECB, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Ewentualny spadek inflacji osłabiłby euro na międzynarodowym rynku i wsparłby wycenę złotego. W przeciwnym kierunku na wartość polskiej waluty oddziaływać będą wydarzenia na Ukrainie. W rezultacie piątkowa sesja, wzorem czwartkowej, może charakteryzować się podwyższoną zmiennością - oczekują analitycy Banku Millennium.

Rynek długu czeka na podaż w marcu

Dla inwestorów z rynku długu najważniejszy jest plan podaży SPW na najbliższy miesiąc, który Ministerstwo Finansów opublikuje w piątek.

- iś nastroje inwestorów mogą być pod wpływem publikacji podaży SPW na marcowe aukcje. Wcześniej wiceminister finansów, Wojciech Kowalczyk, podtrzymał, że w przyszłym miesiącu odbędą się dwie aukcje: regularna i zmiany. Na aukcji regularnej oczekujemy podaży SPW (w wysokości ok. 3-5 mld zł). Poziom realizacji potrzeb pożyczkowych na ten rok (nieco powyżej 60 proc.) daje możliwość dopasowania oferowanych obligacji do warunków rynkowych i oczekiwań inwestorów, stąd też spodziewamy się dość dużej różnorodności oferowanych papierów - napisali analitycy Pekao SA.

piątek czwartek czwartek

9.10 16.15 9.00

EUR/PLN 4,1645 4,1788 4,1780

USD/PLN 3,0365 3,0535 3,0570

EUR/USD 1,3712 1,3681 1,3676

OK0116 3,00 3,06 3,03

PS0718 3,66 3,68 3,70

DS1023 4,40 4,40 4,43

Dowiedz się więcej na temat: Ukraine | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »