Złoty mocny, możliwa korekta

Po czwartkowym umocnieniu złotego ostatnia sesja w tym tygodniu może przynieść realizację zysków. Wspierane to może być spadkiem kursu euro-dolara - oceniają analitycy.

Po czwartkowym umocnieniu złotego ostatnia sesja w tym tygodniu może przynieść realizację zysków. Wspierane to może być spadkiem kursu euro-dolara - oceniają analitycy.

Sesja w czwartek stała pod znakiem umacniającego się złotego, zwłaszcza wobec euro. Wsparciem dla polskiej waluty był m.in. umacniający się forint.

-Generalnie na złotym nie działo się zbyt dużo. Była próba zejścia poniżej 3,36 (zł za euro), jednak było to spowodowane zleceniem klientowskim. Największy wpływ na notowania miał euro- dolar. Po tym, jak Bank Szwajcarii nie podniósł stóp procentowych euro-dolar spadł poniżej 1,55, a to z kolei spowodowało wzrost dolar-złotego do około 2,18- powiedział PAP Marek Wołos z TMS Brokers.

Według Wołosa rynek walutowy zignorował publikację "minutes" RPP. Na notowania w piątek nie powinna mieć też większego wpływu publikacja danych o inflacji bazowej za maj. NBP poda je w piątek o godzinie 14.00.

Reklama

-W piątek może być realizacja zysków. Generalnie złoty nie reaguje na dane makro, co widać było w tym tygodniu. Zaczyna się powoli wakacyjny marazm - powiedział Wołos.

Według dilerów rynku długu inwestujący w obligacje mogą za to bacznie obserwować informacje z NBP na temat inflacji bazowej. -

-Piątkowe dane, czyli inflacja bazowa może negatywnie zaskoczyć rynek. Nie ma czynnika, który obecnie wspierałby dług - powiedział PAP Marek Kaczor z PKO BP.

Jego zdaniem za czwartkowe spadki odpowiadają przede wszystkim rynki bazowe.

-Niższe ceny obligacji niemieckich przyczyniły się do spadków i u nas. Kolejnym czynnikiem jest fakt, że ostatnie wybicie cen w górę było korektą techniczną w trendzie spadkowym. Korekta się skończyła - powiedział Kaczor.

-"Minutes" RPP nie miały zasadniczego wpływu na czwartkowe notowania. W piątek prawdopodobnie będziemy mieć konsolidację z możliwością spadków. W przyszłym tygodniu może być trochę mocniej w oczekiwaniu na sprzedaż detaliczną - dodał.

Z "minutes" opublikowanych w czwartek przez RPP wynika, że dyskusja na majowym posiedzeniu RPP koncentrowała się na kształtowaniu się bieżącej inflacji, ocenie ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy, sytuacji na rynku pracy, perspektywach wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie oraz kształtowaniu się kursu walutowego.

W środę 25 czerwca RPP podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych w Polsce. Rynki spodziewają się podwyżki o 25 pb na czerwcowym posiedzeniu.

             czwartek  czwartek  środa                 
              16.10     9.30     16.10                          
EUR/PLN       3,3700    3,3710   3,3750                 
USD/PLN       2,1750    2,1665   2,1800                   
EUR/USD       1,5485    1,5554   1,5484                    
OK0710        6,84      6,80     6,79                           
PS0413        6,64      6,59     6,58                              
DS1017        6,45      6,41     6,39 
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: notowania | Niemożliwe | złoty | korekta | Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »