Reklama

Złoty może się osłabić, jeśli EBC rozczaruje

Rynki walutowe i długu oczekują na podanie przez EBC planu wykupu obligacji rządowych, który zdaniem dilerów może jednak rozczarować. Konsekwencją byłoby pogorszenie sentymentu na świecie, które osłabiłoby złotego do poziomu 4,22 za euro. Inwestorzy na rynku długu liczyli na bardziej "gołębi" ton komunikatu RPP, jednak polskie obligacje pozostaną mocne.

- Rynki czekają obecnie na szczegóły planu wykupu obligacji przez EBC. Komunikat po czwartkowym posiedzeniu pozwoli zobaczyć, w którą stronę pójdzie rynek. Dość dużo jest już w cenach, inwestorzy wycenili najbardziej optymistyczną wersję planu, z nielimitowanym skupem obligacji. Może się więc okazać, że komunikat może przynieść lekkie rozczarowanie - powiedział Adrian Żylak, diler walutowy z Banku Polskiej Spółdzielczości.

- Takie rozczarowanie mogłoby osłabić złotego do poziomu 4,22 za euro - dodał.

Jak podała w środę agencja Bloomberg powołując się na dwóch anonimowych oficjeli EBC, plan skupu obligacji przygotowywany przez prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego zakłada nieograniczony, sterylizowany skup obligacji skarbowych, który będzie koncentrował się tylko na obligacjach skarbowych o zapadalności do 3 lat, nie będzie jednak obejmował ustanowienia limitów co do poziomów rentowności tych obligacji.

Reklama

- Chwilę po decyzji RPP złoty nieznacznie się umocnił, ale trzeba wziąć pod uwagę, że dzisiaj poprawił się sentyment na rynkach światowych i raczej z tym wiązałbym umocnienie polskiej waluty - powiedział Żylak.

Rada we wrześniu postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 4,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 3,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 5,00 proc. w skali rocznej.

Dług nadal z szansami na umocnienie

Zdaniem dilerów komunikat po posiedzeniu RPP nieco rozczarował inwestorów, którzy liczyli na bardziej "gołębi" ton, jednak polskie obligacje pozostaną mocne. W czwartek uwaga rynków skupi się na rezultatach posiedzenia EBC.

- Teraz w centrum uwagi będzie posiedzenie EBC. Możliwe, że poznamy jutro szczegóły programu skupu obligacji. Dopiero jutro będziemy wiedzieć, czy będzie miała miejsce relokacja z naszego rynku na rynki krajów peryferyjnych. Nie spodziewam się jednak +armageddonu+. Nasze krótkie obligacje będą dalej mocne, choć może dojść do delikatnej korekty - powiedział Michał Jochymek, diler SPW z BNP Paribas.

- Na długim końcu krzywej ostatnio notujemy niskie obroty i mniejsze zainteresowanie inwestorów - dodał.

W czwartek o godzinie 13.45 EBC poda decyzję o stopach procentowych.

- Jeśli chodzi o obligacje to za nami spokojny dzień, szczególnie po umocnieniach w ostatnich dniach. Dzisiaj lekkie odreagowanie na całej krzywej. Choć niewiele osób oczekiwało cięć stóp, to inwestorzy liczyli na dużo bardziej "gołębi" komentarz po posiedzeniu RPP. Delikatna presja na obligacje może być.

RPP rozważy dostosowanie polityki monetarnej, jeśli napływające dane będą potwierdzały dalsze osłabienie koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone - wynika z komunikatu po wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

     środa  środa wtorek
     16.55  9.10  15.55
EUR/PLN 4,1835 4,2117 4,1892
USD/PLN 3,3219 3,3616 3,3310
EUR/USD 1,2591 1,2525 1,2573
OK0714   4,05  3,97  3,97
PS0417   4,24  4,18  4,18
DS1021   4,83  4,80  4,80

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »