Złoty osłabia waluty regionu
Forint osłabił się w piątek na rynku międzybankowym w Budapeszcie do 303,58 za euro z 300,54 w czwartek po południu - podają dealerzy.
Dealerzy zwracają uwagę, że na spadek kursu forinta i innych walut w środkowo-wschodniej Europie ma wpływ wyraźne osłabienie złotego. Dodają, że komentarze polskich oficjeli o sytuacji gospodarczej i stopach procentowych w Polsce osłabiły zaufanie rynku do złotego.
Zdaniem premiera Tuska, Nie oczekujemy pomocy z MFW w takim sensie, w jakim oczekują jej kraje w bardzo ciężkiej sytuacji. Polska dzisiaj nie potrzebuje pomocy. Polska potrzebuje świadków swojej wiarygodności i MFW jest świadkiem naszej wiarygodności. Jest przygotowywana taka współpraca z MFW, która nie jest pomocą tylko współpracą dla najbardziej obiecujących krajów z rynków wschodzących - powiedział premier dziennikarzom.
Z punktu widzenia instytucji międzynarodowych Polska zaliczana jest do zdecydowanie najlepiej rokujących krajów rynków wschodzących. My będziemy rozmawiali o współpracy, nie o pomocy, ale raczej o otwarciu linii kredytowych. Polska nie jest w sytuacji innych krajów, nie musimy do nikogo wyciągać ręki o pomoc - dodał.
W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 3,3 proc. w stosunku do lutego 2008 r., a w porównaniu ze styczniem br. wzrosły o 0,9 proc. Poziom inflacji w Polsce jest obecnie wyższy, (cel RPP to 2,5 proc.)
Według analityków wzrost inflacji w lutym miał charakter jednorazowy i nie powinien mieć wpływu na strategię obniżek stóp procentowych przez Radę.
Zwolennikiem utrzymania tej strategii jest także Prezes RPP Sławomir Skrzypek, który w wypowiedzi dla telewizji TVN CNBC stwierdził, że polityka monetarna jest nadal w fazie łagodzenia i ciągle istnieje przestrzeń do obniżania stóp procentowych. Prezes NBP ocenia, że inflacja nie stanowi zbyt dużego zagrożenia, a realnym problemem dla gospodarki polskiej i światowej jest wzrost gospodarczy. Na początku marca zostały opublikowane dane dotyczące wzrostu PKB w IV kw. 2008 r. Polska gospodarka rozwijała się w tempie 2,9 proc., co stawia nas w światowej czołówce.
Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę, będzie to niewielkie cięcie. Rada musi zadać sobie jeszcze jedno pytanie - na ile polityka monetarna jest jeszcze skuteczna. Za każdym ruchem RPP podążają, niestety w przeciwnym kierunku, banki, kt