Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny w przedziale 4,39-4,40/EUR. Aktywność inwestorów na rynku obligacji jest minimalna. Rynki spokojnie czekają na koniec roku.

- W tej chwili eurozłoty utrzymuje się w przedziale 4,39-4,40; wahania są niewielkie - powiedział PAP Mikołaj Łabędzki, diler walutowy z Banku BPH.

Jego zdaniem inwestorzy mogą w czwartek zwrócić uwagę na publikacje danych makroekonomicznych z USA. Podana zostanie: liczba nowych zarejestrowanych bezrobotnych, liczna podpisanych umów na sprzedaż nowych domów oraz indeks Chicago Purchasing Manager.

Wahania złotego ogranicza także sygnalizowana czujność ze strony polskiego banku centralnego.

Wiceprezes NBP Witold Koziński ocenił w środę, że kurs złotego powinien pozostać stabilny na przełomie 2011 i 2012 roku, a fundamenty gospodarcze wskazują, że polska waluta nie powinna się osłabiać. Poinformował również, że obecność banku centralnego na rynku walutowym jest zjawiskiem trwałym, z którym uczestnicy rynku muszą się liczyć.

Reklama

Stawka WIBOR utrzymuje się na wysokim poziomie

Przed końcem roku stawka WIBOR utrzymuje się na wysokim poziomie, natomiast stawka Polonia spada.

- Banki oceniają, że płynność w 2012 roku będzie kosztować więcej - powiedział PAP Błażej Wajszczuk, zarządzający aktywami i pasywami w BNP Paribas Bank Polska SA.

Wyższy koszt pozyskania płynności wiązać się będzie m.in. z likwidacją lokat jednodniowych (tzw. antybelkowych), podwyżką składki rentowej po stronie przedsiębiorców oraz koniecznością samofinansowania się banków w Polsce.

- W 2012 roku banki będą miały ten sam cel - zebrać gotówkę, ustabilizować portfel kredytowy. WIBOR raczej nie będzie spadał - powiedział Wajszczuk.

Błażej Wajszczuka uważa, że wiele banków zaczęło wewnętrznie kalkulować ryzyko płynnościowe.

- Banki zwracają uwagę na swoją lukę płynności, zastanawiają się jak finansować kredyty. Prawdopodobnie w przyszłym roku podjęte zostaną przynajmniej próby dużych emisji obligacji korporacyjnych, których oprocentowanie będzie powyżej WIBORu. Nie widzę szans na zdecydowane obniżenie jego poziomu. Stawka obecnie odzwierciedla raczej poziom ceny płynności na rynku międzybankowym, niż oczekiwania związane z przyszłym poziomem stóp procentowych - powiedział.

Relacja trzymiesięcznego OISa (swap oparty o stawkę Polonia) do trzymiesięcznego WIBORu w Polsce wynosi obecnie ok. 70 pkt. Dla porównania w Europie wynosi ona 100, a w USA - 50 pkt.

- W Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Pod względem płynności na rynku międzybankowym sytuacja jest lepsza niż w Europie i nieco gorsza, niż w Stanach Zjednoczonych - powiedział Wajszczuk.

Wajszczuk uważa, że w związku z koniecznością pozyskania środków w przyszłym roku rosnąć będzie oprocentowanie depozytów, a sektor pokaże słabszy wynik odsetkowy.

Jego zdaniem prawdopodobnie inwestorzy przestaną jednak się obawiać rozpadu strefy euro i związana z kalkulacją takiej możliwości nerwowość rynku wygaśnie.

- W tej chwili w EBC można oddać w zastaw trzyletnie obligacje, co pomoże krajom przetrwać najtrudniejszy okres - zwrócił uwagę Wajszczuk.

- W Europie, odwrotnie niż w USA, rynek bankowy musi sam znaleźć pieniądze, co na dłuższa metę jest zdrowsze, choć denerwuje rynek - powiedział.

***

- Rynek długu otwiera się spokojnie. Aktywność inwestorów jest śladowa - powiedział Wajszczuk

- Obligacje powinny zachowywać się stabilnie, a pojedyncze transakcje nie zmienią obrazu rynku - uważają analitycy Banku Pekao SA.

Po godz. 11.00 podane zostaną wyniki aukcji włoskich obligacji - trzy- i dziesięcioletnich. Aukcja, zdaniem dilerów, będzie ważnym testem na zaufanie rynków.

czwartek środa środa

9.35 16.00 9.00

EUR/PLN 4,3985 4,3912 4,3940

USD/PLN 3,4014 3,3847 3,3635

EUR/USD 1,2925 1,2976 1,3063

OK0114 4,83 4,82 4,84

PS0416 5,20 5,20 5,20

DS1021 5,85 5,85 5,85

PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty | aktywność inwestorów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »