Złoty stabilny w oczekiwaniu na decyzję RPP

Zdaniem ekonomistów, niewielkie zmiany poziomów złotego na wtorkowej sesji są wynikiem oczekiwania na decyzję RPP o wysokości stóp procentowych. Jeżeli RPP zdecyduje się na podwyżkę, złoty powinien się lekko umocnić.

Zdaniem ekonomistów, niewielkie zmiany poziomów złotego na wtorkowej sesji są wynikiem oczekiwania na decyzję RPP o wysokości stóp procentowych. Jeżeli RPP zdecyduje się na podwyżkę, złoty powinien się lekko umocnić.

- Rynek oczywiście czeka na jutrzejszą Radę i jest dość stabilny. Po decyzji Rady można się spodziewać nieco większego ruchu na rynku. Podwyżka stóp nie jest przesądzona, więc wydaje się, że w przypadku decyzji o podwyżce stóp złoty może zareagować lekkim umocnieniem - powiedział PAP Tomasz Regulski z banku Raiffeisen.

W ocenie Regulskiego, we wtorek na rynku FX ruch był niewielki.

- Złoty zachowywał się dziś stabilnie, notowany był w pobliżu 3,95 za euro. W ciągu dnia lekko wzrosły światowe giełdy, co spowodowało lekki wzrost wartości złotego, który zszedł troszkę poniżej poziomu 3,92 za euro - dodał.

Reklama

Zdaniem Henryka Sułka, dilera SPW z banku Millennium, na wtorkowej sesji odczuwalny był wzmożony ruch inwestorów, którzy szykują pozycje przed decyzją Rady.

- Od początku dzisiejszej sesji rynek jest bardzo zmienny - na początku mieliśmy spadki rentowności, szczególnie na końcu krzywej. Teraz następuje korekta, inwestorzy szykują się przed decyzją Rady i rynek idzie w drugą stronę, czyli papiery są sprzedawane. Na rynku panuje spory ruch - powiedział PAP Sułek.

Jego zdaniem, podwyżka stóp o 0,25 pkt proc. spowoduje ruch na krótkim końcu - rentowności spadną. Istotne dla notowań na rynku długu będą także "podecyzyjne" komentarze członków RPP.

- Wydaje się, że podwyżka stóp o 0,25 pkt proc. nie jest do końca w cenie, bo krótki koniec mamy dość mocny. Jeśli więc nastąpi taka podwyżka, to rentowności spadną. Największe zmiany będą odczuwane na krótkim końcu. Później rynek będzie oczekiwał jeszcze na komentarze członków, bo one jak zwykle są istotne - dodał.

Dodał, że jego zdaniem, o ile dojdzie do podwyżki stóp już w środę, następna korekta stopy referencyjnej nastąpi dopiero po wakacjach - we wrześniu bądź październiku.

     wtorek wtorek poniedz.
     16.05  9.25   16.10
                 
EUR/PLN 3,9489 3,9469  3,9516
USD/PLN 2,6943 2,6947  2,7025
EUR/USD 1,4651 1,4642  1,4616
                 
OK0713   4,92  4,92   4,93
PS0416   5,49  5,48   5,48
DS1020   5,96  5,97   5,96

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: oczekiwania | złoty | Rada Polityki Pieniężnej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »