Reklama

Złoty w piątek pod wpływem nastrojów na świecie

Złoty w czwartek osłabiał się, a zdaniem dilerów w piątek będzie znajdować się pod wpływem nastrojów na świecie, choć niska płynność na rynku walutowym powoduje, że polska waluta może być podatna na wahania oderwane od podstaw fundamentalnych. Czwartek przyniósł umocnienie polskim obligacjom, które również będą pozostawać pod wpływem sentymentu globalnego do piątkowych danych o sprzedaży.

- Inwestorzy na rynkach walutowych oczekują obecnie głównie na decyzje w sprawie Grecji i wypowiedzi europejskich decydentów na ten temat mogą mieć znaczny wpływ na kształtowanie się nastrojów - powiedział PAP Maciej Romanowski, diler walutowy z Banku Polskiej Spółdzielczości.

- Na rynkach walutowych płynność jest bardzo niska i przez to kurs złotego może być podatny na wahania oderwane od podstaw fundamentalnych - dodał.

- Dane o sprzedaży prawdopodobnie nie będą miały znaczącego wpływu na kurs złotego, ponieważ z opublikowanego dzisiaj zapisu z ostatniego posiedzenia RPP wynika, że nie ma perspektyw na obniżenie stóp w najbliższym czasie - powiedział.

Reklama

Na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej złożono wnioski o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,50 pkt. proc. i o 0,25 pkt. proc., ale nie zostały one przyjęte - wynika z opisu dyskusji RPP na posiedzeniu decyzyjnym 4 lipca 2012 roku. Większość członków Rady uznała, że biorąc pod uwagę wskazywane przez projekcję spowolnienie wzrostu gospodarczego i powrót inflacji do celu w horyzoncie kilku kwartałów, stopy procentowe NBP kształtują się obecnie na odpowiednim poziomie.

***

Dilerzy oceniają, że w czwartek polskie obligacje się umocniły na fali poprawy globalnego sentymentu i będą pozostawać pod jego wpływem do piątkowych danych o sprzedaży.

- W piątek podane zostaną bardzo ważne dla rynku długu dane, czyli sprzedaż detaliczna. Do czasu publikacji uważam, że będziemy podążali za sentymentem światowym, ale raczej niewiele może się zdarzyć - powiedział PAP Michał Jochymek, diler SPW z BNP Paribas.

- W porównaniu do dzisiejszego otwarcia obligacje są nieco słabsze, gdyż rynek otworzył się dzisiaj bardzo mocno po środowej publikacji minutes Fedu. Jednak w porównaniu do wczorajszego zamknięcia rentowności są niższe, co nasze papiery zawdzięczają poprawie sentymentu na świecie - dodał.

W piątek o godzinie 10.00 GUS opublikuje dane dotyczące sprzedaży detalicznej, bezrobocia i bezrobocia wg BAEL.

- Polskie minutes nie zmieniły postrzegania sytuacji w Radzie i nie przełożyły się na większe zmiany wyceny obligacji - powiedział Jochymek.

czwartek czwartek środa

16.15 9.35 16.00

EUR/PLN 4,0895 4,0630 4,0815

USD/PLN 3,2599 3,2300 3,2714

EUR/USD 1,2542 1,2570 1,2472

OK0714 4,16 4,18 4,19

PS0417 4,44 4,42 4,46

DS1021 4,88 4,86 4,89

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »