MG przewiduje dalsze osłabiania tempa wzrostu eksportu

Ministerstwo Gospodarki przewiduje utrzymanie osłabiania tempa wzrostu eksportu w kolejnych dwóch kwartałach. To bardzo zła wiadomość dla Polski.

"Można przewidywać, że obserwowany w I kwartale br. gasnący trend wzrostu eksportu i spadek importu utrzyma się w następnych dwóch kwartałach jako skutek spowolnienia w polskiej gospodarce i utrzymującej się dekoniunktury na rynkach unijnych" - napisano w miesięcznej analizie.

W kolejnych miesiącach I kwartału następowało wyraźne spowolnienie tempa wzrostu eksportu z 7,1 proc. w styczniu i 5,5 proc. w lutym, do 0,1 proc. w marcu. "Natomiast tendencja w zakresie importu w kolejnych miesiącach nie była jednoznaczna (+1 proc. w styczniu, do -7,2 proc. w lutym i -2 proc. w marcu), co może wskazywać na niestabilną sytuację w sferze popytu zaopatrzeniowego i inwestycyjnego w przemyśle" - napisano. W skali całego I kwartału eksport wzrósł o 4,1 proc., a import spadł o 2,8 proc.

Reklama

OPINIA

Dziura w budżecie będzie większa - uważa analityk rynków finansowych Paweł Cymcyk. Powodem jest słaby wzrost gospodarczy i zbyt niskie wpływy do kasy państwowej. Analityk ING TFI Paweł Cymcyk podkreśla, że pieniędzy zabraknie i trzeba będzie pożyczyć więcej, niż wcześniej zaplanowano. Przypomina, że rynek na taką decyzję był przygotowywany coraz gorszymi prognozami Komisji Europejskiej, czy ministerstwa finansów. Analityk uważa, że nowelizując budżet lepiej będzie zwiększyć deficyt, niż szukać oszczędności na siłę.

Ważne jednak, aby pożyczone pieniądze przeznaczyć na wzmocnienie gospodarki. Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski powiedział kilka dni temu, że resort jest gotowy do nowelizacji budżetu państwa. Ewentualna decyzja zapadnie jednak dopiero w drugiej połowie roku. Ustawa budżetowa na 2013 rok zakłada, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 2,2 procent PKB, średnioroczna inflacja wyniesie 2,7 procent, a deficyt budżetowy zaplanowano na poziomie 35 miliardów złotych.

PROGNOZA

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych prognozuje Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w marcu szacujemy, że w marcu eksport z Polski wyniósł 12,483 mld euro. Był więc o 3,2% większy niż w lutym i jednocześnie o 2,1% mniejszy niż w marcu 2012 r.

Liczony w złotych eksport wyniósł 51,875 mld tj. o 2,8% więcej niż w lutym i równocześnie o 1,7% mniej niż przed dwunastoma miesiącami.

Szacowany dla marca wzrost wielkości eksportu w stosunku do wyników z lutego jest raczej typowy. Z przyczyn sezonowych, po wygaszeniu procesów gospodarczych w początku roku, kolejne miesiące zazwyczaj przynoszą wzrost realizowanych obrotów. Trzeba jednak pamiętać, że tegoroczny marzec mógł mieć jednak wyniki osłabione tzw. efektem świąt. Dostawy zabezpieczające zaopatrzenie w okresie okołoświątecznym zostały bowiem zrealizowane już wcześniej, a w okresie bezpośrednio poprzedzającym święta aktywność gospodarcza zazwyczaj osłabia się.

Może więc okazać się, że poprawa sezonowa eksportu była wyraźnie niższa od ubiegłorocznej, co przełoży się na pogorszenie rocznej dynamiki eksportu. Wskazują na to choćby opublikowane już za marzec dane o wynikach przemysłu oraz o obrotach w handlu hurtowym.

W dotychczas opublikowanych wynikach gospodarki z początku bieżącego roku, zwraca uwagę wyraźnie wyższy niż w ostatnich latach stosunek eksportu do produkcji sprzedanej przemysłu. Oznacza to, że wyższy niż zazwyczaj jest udział sprzedaży eksportowej w sprzedaży ogółem. Towary kierowane na rynek krajowy najwyraźniej trafiają na silniejszą barierę w postaci niskiego popytu, niż towary kierowane na eksport. Lepsze od oczekiwanych wyniki w zakresie wymiany z partnerami zagranicznymi w początku roku (styczeń - luty) sprawiają, że bardziej prawdopodobnymi stają się prognozy mówiące, że w całym roku eksport może być istotnie wyższy niż w roku 2012.

KUKE oczekuje

Że w okresie III - V 2013 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 3,4% w euro, a w wymiarze złotowym o 2,8%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2013 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 158,3 mld euro, co stanowić będzie wynik o 8,0% wyższy niż w roku 2012. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 646,5 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 5,4% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2012.

Prognozy Korporacji dotyczące eksportu w roku 2013 wskazujące na wzrost eksportu ogółem o 8,0% są wynikiem następujących prognozowanych zmian wolumenu eksportu na podstawowych dla naszej gospodarki rynkach:

Niemcy - wzrost eksportu o 5,0% Pozostałe kraje strefy euro 3,8% Pozostałe kraje UE 6,6% Pozostałe kraje rozwinięte 5,6% Kraje Europy Środkowo - Wschodniej 20,1% Kraje rozwijające się 19,8%

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna jest instytucją ubezpieczeniową prowadzącą działalność w zakresie ubezpieczania należności od kontrahentów krajowych i zagranicznych. Oferuje także gwarantowane przez Skarb Państwa ubezpieczenia eksportowe oraz udziela gwarancji kontraktowych. Jej rolą jest minimalizacja ryzyka finansowego związanego z działalnością przedsiębiorstw. www.kuke.com.pl

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tempo | Ministerstwo Gospodarki | eksport | handel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »