Bramy w zakładzie pracy. Polecane konstrukcje do biurowca, magazynu, fabryki

Bramy garażowe zabezpieczające wejście lub niektóre pomieszczenia w zakładzie pracy muszą spełniać wymagania inne niż drzwi w prywatnym domu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze bramy do biurowca, magazynu, marketu lub chłodni?

Jakie bramy garażowe sprawdzą się w biurowcu?

Obecnie budując dany budynek, już na etapie projektu uwzględnia się garaż podziemny. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ ulokowanie tam biur firmowych to dodatkowy atut, który może przekonać wielu kandydatów do podjęcia zatrudnienia właśnie w takim miejscu. Na zaprojektowaniu budynku z podziemnym parkingiem zależy również jego właścicielom. W ten sposób zwiększają oni szansę na przekonanie firm do wynajmu danej powierzchni. Trzeba przy tym pamiętać, by już na etapie tworzenia jego planu uwzględnić to, że nie każde bramy garażowe sprawdzają się w takich miejscach.

W przeciwieństwie do drzwi montowanych w prywatnym domu właściciel biurowca powinien mieć na uwadze dużo bardziej ograniczoną ilość miejsca. Często zdarza się, że działka, gdzie stoi budynek, kończy się zaraz przy miejskim chodniku. By nie utrudniać ruchu pieszych, a także ze względów bezpieczeństwa, należy wykluczyć modele uchylane w bok. W takich miejscach doskonale sprawdzą się bramy roletowe. Złożone z wąskich listew konstrukcje chowają się w zamontowanej nad wejściem kasecie, dzięki czemu nie zabierają przestrzeni publicznej. Co więcej, dzięki temu kierowcy mają do dyspozycji całą długość i szerokość wjazdu.

Bramy garażowe składane jak okienne rolety to rozwiązanie bardzo praktyczne, a przez to najczęściej wykorzystywane przez właścicieli biurowców. Oprócz nich istnieją inne warte uwagi rozwiązania. W podziemnym parkingu sprawdzają się m.in. bramy segmentowe. Zbudowane są z kilku szerokich, poziomych fragmentów otwieranych w górę lub na bok. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że część światła garażu zajmie złożona brama. Najmniej użyteczną konstrukcją w tym przypadku jest ta otwierana górą. Ze względu na zwartą, jednopłytową budowę trzeba przeznaczyć dużo miejsca pod sufitem, gdy będzie otwarta.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy przemysłowej?

Reguły, którymi warto się kierować przy wyborze bram garażowych do parkingu podziemnego, częściowo dotyczą również innych miejsc pracy. W tym przypadku oszczędność miejsca ma jednak jeszcze większe znaczenie. Bardzo duża przestrzeń, którą trzeba zabezpieczyć (niekiedy nawet kilkadziesiąt metrów szerokości), wyklucza instalację bram uchylnych. W centrach logistycznych i zakładach przemysłowych zdecydowanie najlepszym wyborem są bramy roletowe. Takie konstrukcje zdają egzamin także jako dodatkowe zabezpieczenie wejścia do centrum handlowego lub supermarketu.

Przy wyborze bramy roletowej przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na m.in. mechanizmy ochrony przed włamaniami. Przed zakupem najlepiej sprawdzić certyfikaty, jakie mają dane drzwi lub zapytać o nie przedstawiciela producenta. Kolejna ważna kwestia to niskie koszta eksploatacji. Z tego powodu warto kupować bramy o jak najprostszej konstrukcji. Inne ważne cechy to klasa szczelności, zabezpieczenia przed przypadkowym zamknięciem kurtyny oraz głośność jej otwierania i zamykania.

W wielu zakładach pracy bardzo duże znaczenie ma szybkość działania bramy. W szczególności dotyczy to miejsc, gdzie nie mogą być one otwarte przez dłuższy czas. Krótki czas podnoszenia i opuszczania kurtyny wpływa na tempo pracy m.in. w chłodniach i pomieszczeniach wymagających zachowania sterylnych warunków (np. magazynach leków). W takich firmach istotna jest także grubość drzwi. Przed dostaniem się ciepłego powietrza do chłodni skutecznie chronią kurtyny o grubości 100 mm. W pomieszczeniach niewymagających maksymalnej szczelności sprawdzi się z kolei brama z paneli ocieplonych pianką poliuretanową.


Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »